Konu: bahcedenn
View Single Post
Eski 28-10-2013, 00:21   #41
bahcedenn
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Kara Kabak

Name:  Kara Kabak I.jpg
Views: 3140
Size:  49.9 KB
Name:  Kara Kabak II.jpg
Views: 4043
Size:  48.5 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Kabak - Cucurbita Pepo
  • Tohum çeşit adı: Kara Kabak
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: Senelerdir ailede ya da köyde
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kırklareli
  • Size nereden geldi: Bölgenin geleneksel tohumu
  • Tohumun kökeni :
  • Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi, biovin organik gübre
  • Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
  • Hasat yıl ve ayı: 2013 sonbaharı
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki için diğer kabak çeşitlerinden farklı olarak hiçbir çaba gösterilmedi. Her sene 1-2 dönüm balkabağı ekilir ve neredeyse 1 motor arabası dolusu balkabağı hasadı yapılırdı. Bu sene balkabağı ekilmedi. Bu sebeple köy kenarında bulunan cevizliğin sınırlarına hem boş yerler değerlendirilsin diye hem de evde çeşit olsun diye anneannem tarafından ekilen 4-5 kök 2 çeşit kabaktan 15-20 adet kabak hasat edildi.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Ortalama 1,5 ile 3 kg arasında değişen kabacıklar elde edebilirsiniz. Bu çeşidin körpesi ile sütlü kabak adında tatlısı yapılır. Tohumluk bırakılan kart hali ise böreklik olarak değerlendirilir.

Bugün tesadüf eseri arkadaşımı beklerken göçmenlerin çokça bulunduğu bir bölgede bir semt pazarında vakit geçireyim diye dolaşmaya başladım ve şans eseri bu kabağın körpesini bir tezgahta gördüm. Hem örnek olsun diye hem de tatlısını yaptırmak için bu kabağın tazesini de edindim. Resimlerinden çeşidin hem körpesini hem kartını görebilirsiniz.

Kabuğunun çok ince olmasından dolayı ya İnce Kabuk Kara Kabak ya da Kapsız Kara Kabak olarak ta adlandırılır.

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön