View Single Post
Eski 23-10-2013, 23:36   #128
celalim01
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncandan Mesajı Göster
merhaba,
bu foruma ilk kez yazıyorum.Ben salep yetiştirmek istiyorum.Maraş dondurmasının yapımında kullanılan dağlardan toplanıp yok olmasına neden olunan bu bitkinin sera ortamında yetiştirmek mümkün değil mi?İlgisi olanların bu foruma yazması dileğiyle...
Maraş dondurması yapımında kullanılan ve salep olarak bildiğimiz soğanlı bitki aslında bir tür çiğdem bitkisidir ve salep adı ile anılır.O bölgede genelde yüksek dağlarda yetişir ve oralardan toplanır.Her toplanan bitki soğanı dondurma yapımında kullanılmaz ve başarılı bir tat vermez.Maraş dondurmasının özelliği bu toplanan bir tür olan soğanların kurutulup salep dediğimiz hale getirilmesi ve yüksek dağlarda özel olarak otlatılan keçilerin sütleriyle usta ellerde yapılması sonucunda ortaya çıkar.O türün dışında soğanla aynı kalite dondurma oluşmasını sağlamaz.Sizin düşündüğünüz yetiştirme şartlarının pek mümkün olacağını sanmıyorum.Yetiştiği şartları aynen oluşturup aynı tadı yakalamak zor olsa gerek.Bir de sonuçta hava değerleri dahil olmak üzere doğal ortamda yetişmektedir.Maraşta iyi dondurma yapabilen ve adı tanınmış dondurmacıların hepsinin kendilerine özel çobanlarıyla beraber belirli sayıda keçi sürüleri vardır.

celalim01 Çevrimdışı   Başa Dön