View Single Post
Eski 23-10-2013, 23:28   #127
celalim01
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi endorphyn Mesajı Göster
Tekrar merhabalar.
Bugün müflis bir çiçekçi ile tanıştım.Adam 55 yaşlarında çiçekler ve doğa hakkında çok esti bende akvaryum balığı gibi baktım o anlatırken.Yapmayı düşündüğüm iş için yardımcı olabileceğini; yeterki işim görülsündü, mantığıyla yaklaşan hem yardımsever, hemde doğasever.Anlattıklarrını burada yetiştiricilik teknikleri ile karşılaştırınca cebimdeki az kalan paranında bir dolandırıcı tarafından hortumlanma ihtimalinin azaldığını hissettim ve mutlu oldum.Yalnız sanırım daha önce bahsettimmi hatırlamıyorum ama şu varki ben Adana'da yaşıyorum ve bugün Adana kazan ben blender sevgili memleketimde orkide soğanı adına en ufak bir ize rastlayamadım.bir iki çerçi bana bildiğimiz kıska soğanı orkide soğanı diyerek satmaya çalıştı ve fakat bende çok bilmiş bir tavırla kendisini geri çevirdim.Netice itibarı ile bir iki deneme yetiştirmesi yapmak istiyorum.Azda olsa soğana ihtiyacım var. acaba nereden tedarik edebilirim ?

selam ve saygılarımla..
Merhaba,Bende adana kozandayım. haklısınız Adana çevresinde orkide bulmanız çok zor.Bunu uzun yıllar çiçekçilik yapmış yerlerden,Tarımsal faaliyet gösteren yerlerden ve tabi her ne kadar çoğu sağlıklı olmasa da netten araştırma yapmak lazım.Ama dediğiniz gibi birazda bu konuda yeni olduğunuzu anlayıp ta olmayanı varmış gibi göstermeye çalışan insanlar var.Bana 2 adet orkide bir arkadaş tarafından tedarik edilerek önümüzdeki günlerde gönderilecek ama arkadaşın bana verdiği bilgiler ışığında Adananın neresinde olduğunuzu bilmiyorum.Bir çok Orkide türünün bu bölgede yetiştirilmesinin mümkün olmayacağını,hava şartlarını engel olacağını,soğan kayıplarının olacağını söyledi.Şuan türü aklımda değil ,bana göndereceğinin uyum sağlama ihtimali olan yerel bir tür olduğunu söyledi ki arkadaş çiçek konusunda bana göre daha deneyimli ,bu konuda yıllarını vermiş,bilgi birikim yapmış.tanıdığım güvendiğim bir insan olması da söylediği yapmaya karar vermemde etkin oldu.Size tavsiyem yeterince araştırma yapmadan başlamak size zarar verebilir.en uygun türü bulmanız lazım.

celalim01 Çevrimdışı   Başa Dön