View Single Post
Eski 21-10-2013, 20:04   #23
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Sakaki; ''bazı kuralların şeklini değiştirmek/esnetmek mümkündür AMA bu belli bir deneyim, olgunluk ve kabul edilebilirlik aşamasına geldikten sonra mümkün...'' diyorsunuz... Bu cümlenizden yola çıkarsak, bu kuralları bu olgunluğa (bunun terazisini bizde kim tutuyorsa, artık o mu karar verecek? Bunu nereden bileceğiz? ) gelen insanlar bozabilir diyorsunuz. Dünyada yüzlerce usta ''kuralın canı cehenneme'' diyerek kuralları bozduğu an da, kural, kural olmaktan çıkmış, sanatı özgürleştirmişlerdir... Bizler bunun farkına ne kadar erken varırsak Türk Bonsaisine de o kadar katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorum...Biz bundan sonra hala ''ağacın boyu gövde genişliğinin 6 katı olacak, birinci dal sağdan, ikinci dal soldan, üçüncü dal arka yandan çıkacak'' da kalırsak standartlaşırız, tek tip, ruhsuz bir sürü ağacımız olur... Size soruyorum kaç tane ağacınız bu standartlarda-bu kurallalara uyuyor? Örneğin çok beğendiğim ve benim ruhumu etkileyen Sarı papatyanız en boy oranına uyuyor mu? ... Israrla tekrar ediyorum: Sanatta kimilerine göre değiştirilebilen özellikler ölçü birimi olarak kullanılamaz, sanata rasyonel ve bilimsel olarak yaklaşanlar sanata bir şey katamazlar...

Sayın Sakaki, ben yaklaşık olarak 10 yıldır bonsai işçiliği yapıyorum, bu süre içinde binlerce bonsai'ye baktım, yüzlercesini inceledim... İlk başta kurallara göre inceliyordum ve ustaların bir çok hatasını (!) görüyordum... Ama şimdi bir ağaca bakarken kurallara takılmıyorum, bende hissettirdiği-uyandırdığı duygular çok daha öne çıkıyor... Sevgiyle kalın...

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön