View Single Post
Eski 21-10-2013, 15:42   #115
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtm_m Mesajı Göster
Merhaba,

Çok sevdiğim, gözünün içine baktığım bonsaim bahar ayında toprak ve saksı değişiminden sonra mahvoldu Nerde yanlış yapıyorum? Bugun sonbahara girdiğimiz için cesaret alıp tekrar topragını havalandırayım dedim. Bir de baktım kökü kücücük kalmıs kök parçacıkları var hep topragın içinde.

Şimdi fotolarını da koyarak gostereceğim, ama önerilerinizi istiyorum.
1. Nereden nasıl toprak alayım?
2. Dibine taş koyayım mı? Bi japon usta dibine taş koyarsan su daha rahat akar demişti.
3. Daha dar ve daha sıkı bir saksı mı edineyim?
4. Gübresini nereden alabilirim?
5. Ek besin kullanmalı mıyım, varsa nereden satın alabilirim?

Her seyi yaparım yeter ki o yaşasın, 1.5 yıldan fazla beraberiz, sadece yer değişikliğinde küsmüştü böyle...

Resimlerde ilk dört tanesi su anki hasta hali. Sonuncusu da ilk zamanları. Kökler kücüldüğünden o ilk saksıya dönsem mi? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Sevgiler.

Eklenti 442322

Eklenti 442323

Eklenti 442324

Eklenti 442325

Eklenti 442326

Görünen o ki kök çürümesi sorunu ile karşı karşıyasınız!
Bu aşamada gübre, ek besin, vs. düşünmek yerine uygun toprak karışımı, sulama gibi konuları göz önünde bulundurmanız gerek.

Kök çürümesi sulama hataları, yanlış toprak karışımları, uygunsuz konum gibi faktörlerden kaynaklanmakta genelde. Eğer toprağınız geçirgen değil ve suyu uzun süre tutuyorsa, aşırı sulama yapıyorsanız, bitkiniz yeterince güneş/ısı alamıyorsa, vs. karşılaşacağınız görüntü de böyle olacaktır.

Dolayısıyla (eğer bitkiniz ölmediyse) derhal uygun bir toprak karışımına (geçirgen ve tercihen organik olmayan özellikte), tercihen daha geniş bir saksıya aktarın (köklerin daha rahat gelişmesi için) ve ılık, fazla güneş ışığı almayan bir yere yerleştirin. Toprağı kurumaya yüz tuttuğunda sulayın.

Bol şans!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön