View Single Post
Eski 06-10-2013, 03:18   #3
s.serdar
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 22-10-2011
Şehir: ankara
Mesajlar: 1,466
Sayın Nazlı N92

Daha öncede bir mesajımda kısmen değindiğim üzere ağaçlandırma işlemi oldukça zor ve külfetli bir işlemdir. Bu konudaki prosedür bir hayli kapsamlıdır.

Benim bildiğim kadarı ile Gerekçe Raporu; ağaçlandırmaya tahsis edilmiş projenin revizyonu ya da iptali aşamasında aranılan bir idari işlemdir. Başlangıçta bu rapor aranıyor ise sanki birileri ipe un seriyormuş gibi geldi.

Ağaçlandırma işlemleri için müracaatçıdan esasta uygulama projesi istenir. Bu uygulama projesi; sahanın jeolojik durumu ve toprak analizinden, iklim ve tüm meteorolojik bilgilere, ulaşımdan taşımaya, sahanın mülkiyet, amenajman plan ve aktüel durumunu, biyotik ve abiyotik zararların, ağaçlandırma işleminin iş takvimini ve proğramını, alt ve üst toprak işleme ve uygulamalarını, dikim usul ve yöntemlerini, fidan tür ve cinsleri ile temin noktalarını, sulama, budama gübreleme işlemlerini, hastalık ve zararlılarla mücadele yöntem ve projelerini, korum tedbir ve önlemlerini, proje yatırım ve finansman gider bilgilerini vs. pek çok konuda bilgi ve veriyi içermektedir. Eğer böyle bir uygulama projesini hazırlayabildiyseniz Gerekçe Raporunun hazırlanması çocuk oyuncağı sayılabilir. Uygulama raporu öncesinde de ön etüd raporu dispoziyonu hazırlamanız gerekeceğini de hatırlatmak isterim.

Ancak çabalarınıza bir parçada olsa katkı sağlayabilmek için her nedenle istendiğini pek anlayamadığım Gerekçe Raporu için yüzeysel bir bilgilendirmede bulunayım. Gerekçe Raporu; uygulama projenin nedenlerini, neden böyle bir projeye gerek olduğunun gerekçelerini içermeli mevcut arazi yapısı ve bunun sonucu olarak mevcut sosyo ekonomik yapının ileride kazanacağı durumun tanım ve tariflenmesi yani hedeflenen durumun açıklanmasını gerektirir.

Size tavsiyem, Ağaçlandırma Yönetmeliğini, bununla ilgili bakanlık tamim ve uygulama yönetmeliklerini incelemeniz ve takip edeceğiniz işlem ve prosödürlere kendinizi hazırlamanız yerinde olacaktır.

Saygılarımla.


Düzenleyen s.serdar : 07-10-2013 saat 02:57
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön