View Single Post
Eski 21-06-2007, 14:29   #18
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
iyi gunler, Tourkana Bonsaisanin dusundugune katiliyorum. Fistik camlarindaki igne yapraklar, Japon karacamlarindaki [Pinus thunbergii] gibi cift olarak cikiyorsa o bonsaisanin uygulamasini deneyebilirsin[denedik sonra camlar uzerindeki bilgilerin artacaktir] Kandil alimindaki sirasina gore once, en zayif kandilden baslamaktaki gaye, daha sonra budanacak guclu kandillerde cikacak yeni, tomurcuklarin ayni gucte buyumesi icindir.[budaycagin surgun uzerinde 3-4 cift igne yaprak kalmali diye dusunuyorum]

Seneye kandiller acilip igne yapraklar ayrilmadan once iki asamali budamayi uygularsan, yazda yapacagin ikinci budamadan sonra hem acilacak surgunler daha kisa boyda olacak, hem de igne yapraklar.

Elinde olan fistik camlarinda bunlari denemek istemiyorsan daha kucuk fidanlar alip onlar uzerinde deneyebilirsin sonuclar olumlu ise, buyuk agaclarin uzerinde de denersin.[camlar uzerinde pek calismalarim ve deneyimlerim olmadigi icin, arkadaslarimdan ve okuduklarimdan ogrendiklerimi aktariyorum ]

Igne yapraklarin uclarini makasla kesip kisaltirsan kesilen uclarda, kahverengi kurumus,goruntuler olusacak.
Deneyimlerini paylasmayi unutma kolay gelsin.
Zeytinden bonsai yaptinmi? yapmamissan yapmani oneririm en az camlar kadar seveceginden eminim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön