View Single Post
Eski 21-06-2007, 00:41   #1
Kıdoğlu_Gençaga
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Ateş yanıklığı hastalığı (Erwinia amylovora)

3 yılda yaklaşık olarak 800 adet armut ağacım kurudu.Çok ilginç bakım olmayan bahçelerde kuruyan ağaç yok.

Mayıs ayının sonlarına doğru sıcaklar başlayınca ağaçlar yapraklarından kurumaya ve tamamen yok olmaya başlıyorlar.Bu hastalığın bir çaresi yok mu?

Sapanca ilçesinden Ziraat mühendisi arkadaşları davet ettik,söyledikleri yanık hastalığı bunun çaresi yok.Ağaçlarım bir bir yok oluyor.Başlarda genç ağaçlar kururken,Son zamanlarda 20,30 hatta 40 yaşında olan ağaçlarımda bir bir yok oluyor.Her sene yüzlerce ağaç ölürken bunları seyretmek gerçekden insana acı veriyor.

Bunun maddi ve manevi faturası çok ağır .40 yaşındaki ağacıma değer biçemem.Benim için çok değerli.Özülerek bunu söylüyorum,tarım ilaçlarının hiç birine güvenmiyorum.İlaçlarda sorun olma ihtimali sizce var mıdır?

Bu işin sonu çok kötü,bu gidişle 5 sene içinde 3000 adet ağacım yok olmaya aday.Lütfen birileri bunun açıklamasını, tedavisini, ilaçların ağaçlardaki ölüme etkisini labratuvar tahlilleri ile olma ihtimalini söylesin......

Kıdoğlu_Gençaga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön