View Single Post
Eski 22-09-2013, 22:38   #12
leventali
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Herkese merhabalar,

Nihayet seranın demir doğrama ve hidro sistem kısmını bitirebildim. Video olarak da sistemi çalışırken çektim. hidroponik deneme test sürüşü 2013 09 22 18 41 23 - YouTube videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Geçen hafta Besin eriyiklerimiz, EC metremiz ve ph kitimiz Kudret Bey tarafından iletildi. Hediyesi ile birlikte. Buradan da teşekkür ederim kendisine. Bu arada yazmadan edemeyeceğim. Kargo geldi, paketi açtım, hepsini bir bir çıkardım ve paket boşaldıktan sonra yeniden pakete aynı ürünleri yerleştiremedim. 3-4 kişi denedik ve pakete aynı ürünleri yeniden yerleştiremedik. Paketin itina ile hazırla hazırlanması bir yana, ürünlerin yerleştirilme dizaynına hayran kaldık. Ve biz hala yerleştirememiş durumdayız.

Deneyimli arkadaşların önerilerini, düşüncelerini, yorumlarını bekliyorum.

Seranın ölçüleri 600 cm x 280 m genişlik, 220 cm tepe yüksekliği. Çatı bağlantısı tepe noktasından 20 cm.

Sera boruları :
Sera çatı boruları (tüm borular): 27 mm x 2 mm x 600 cm (çap-kalınlık-boy)
Çatı borusu bağlantıları : zemin 30 cm vidalı, 30 mm çap, 1.5 mm kalınlık
üst bağlantılar, 10 cm vidalı, 300 çap, 1.5 mm kalınlık

Çatı boruları, 60 cm sağdan ve soldan pay bırakılarak yarım daire şeklinde boru bükme makinasıyla büktürüldü. (ayaklar için 60 cm düz bırakıldı)

Havalandırma için arkaya bir pencere düşünüyorum, ön tarafın kapı durumunu düşünmedim.

Hidro sistem :

Fide boruları : 110 x 300 cm (2 merkez arası 20 cm delindi her boruda 15 fide gözü mevcut)
Redüksiyon : 110 /50 cm
Besin Deposu : 250 Lt
Pompa : Akvaryum iç filtre ( çift gözlü)

Sehpa (fide boruları için):

Ebatlar : 140 cm boy, 100 cm en, yükseklik 75 cm borular arası 20 cm
(iki boru fide deliği merkezleri arası)

Besin deposu yan yatırıldığı için yerden yüksekliği 60 cm. Drenaj deliği yüksekliği 50 cm. Sehpa yüksekliği 75 +3+2 (profil kalınlığı ve kelepçe yüksekliği) = 80 cm. Yaklaşık drenaj için redüktürlerden akan suyu depoya taşıyan boru ile besin deposu drenaj deliği eğimi 25 cm farkla eğimli.

Sehpanın 140 cm eninde yapılmasının nedeni, ölçülendirildiğinde 4 sağda, 4 solda , 7 ortada fide deliği kalıyor. Sistem su ile teste başladı.

Pompa olarak Akvaryum iç pompası kullandım. Güçlü bir pompa. Depo zemininden 20 cm yukarıdan borulara su pompalıyor. Yaklaşık 80-90 cm yüksekliğe. İki çıkışı T boru ile ayırdım. Çıkışın biri iki boruyu, diğeri iki boruyu dolduruyor.

Bir borudan akan su miktarı 90 sn (1.5 dk)'de 5 litre. (5 litrelik pet su şişesine saniye tutarak tespit edildi.)

Deneyimli üyelerimize sorularım :

1- Sehpayı bu şekilde yapmamın bir zararı olur mu? Fideler büyüdükten sonra (Kıvırcık marul ekeceğim) sağdan ve soldan aşağı doğru eğim olur mu endişesindeyim. 4 marul 300 gram olsa 1.2 kg sağa ve sola ilave yük binecek. Aynı zamanda da orta bölüme 7x300= 2.1 kg yük binecek. Sağ ve sol aşağı bastırırken orda da aşağı bastırdığında dengeler düşüncesindeydim. Tereddütlüyüm.

2- Yine bu sitede okumuştum, suyun akıntı hızının ph'ı etkilediğini yazıyordu. Şu anki verilere göre hız normal mi düşürmek mi gerekir?

3- Ön kapı için tepe merkezden aşağıya bir dikme boru inip, ön kapı bölümünü böyle yapmak istiyorum. Naylonlar iki yana açılacak ve kapanacak. Kapı yapmayı düşündüm ama hidro sistem arızası vs bir şey gerekli olduğunda kapının bayağı bir büyük olması gerekiyor.

Saygı ve Sevgilerimle...

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön