View Single Post
Eski 19-09-2013, 15:15   #9
ykaya194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Ykaya,

Konuya ortadan dalmış gibi oldu kusuruma bakmayın, akü konusu konuşulurken birkaç bilgi de ben paylaşayım istedim.

Siz 250 watt akü 800 tl demişsiniz fiyatı bana biraz fazla geldi, zannımca 250 watt değilde 250 Ah
Sayın smnvrl,
Teşekkür ederim, ben paylaşımımı haber içerikli olarak yazmıştım, ekipmanların teknik bilgilerinin detayına girmedim. Ünite hakkında arkadaşımın bana verdiği bilgilere göre yazdım, kendisi bu konunun uzmanı değil hatta verdiği bazı teknik terimleri düzeltim. Söylediğiniz gibi akü kapasitesi watt değil Ah. olarak tanımlanır, atlamışım.
Bir akünün fiyatı 400 dolar olduğuna göre kapasitede 250 Ah. tan daha büyük olması gerekir.

Akülerin boşalıncaya kadar kullanılması ömrünü azaltığı malüm dolayısıyla kendiside dediğiniz gibi 30-40-% kadarını kullanıyor (3-4 saat sulama yapıyor ve tekrar evine götürüp sarja bağlıyor).
Akülerin ne kadar sürede boşaldığını öğrenmek için bir defaya mahsus boşalıncaya kadar çalıştırıp denemiş.
Ben seyyar ünitenin kapasitesi hakkında arkadaşların ön bilgileri olsun diye 4 akünün 10 saat süre ile bir pompayı çalıştırdığını yazdım.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön