View Single Post
Eski 17-09-2013, 21:40   #98
akar911
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akar911 Mesajı Göster
Kıbrıs florası inanın bizim Akdeniz Bölgesinden bile çok farklı, çok zengin. Ateş ağacını ilk kez Kıbrıs'ta askerlik yaparken kapalı Maraş'ta görüp hayran kalmıştım. Uzaktan görünümü daha adını bile bilmeden sanki ateş harı gibi alev alev olduğundan tesadüfen ateş ağacı demiştim. Alev ağacı ve ateş ağacı da var. Biri dikenli dalları, hafif dolgun yaprakları, içinde baklamsı tohumlar içeren keçiboynuzu gibi sert ürünleri olan alev ağacı; diğeri dikensiz, eğrelti otuna benzer yaprakları olan ateş ağacı. Keçiboynuzuna benzer tohumları hala saklıyorum. En son Aralık 2012'de Kıbrıs gezisinde bu iki ağaç fidanını Güzelyurt Ziraat Fidanlığında bulup Yalova'ya getirdim. Kapalı balkonda hava soğuyunca içeri aldım. Yaprakları önce dökülen fidanlarım şimdi yeniden tomurcuklanıp yaprakçıklar verdiler. Kıbrıs'tan uzaktan Himalaya Sedirini andıran grevillea ağacı, cüce hurma (Ramazan hurması) fidanları da getirdim. Ayrıca bambu dalları ve Hint inciri kaktüsü yaprakları da getirdim. Tüm fidanlarım şu an salonda sıcak ortamdalar ve Mart sonuna doğru botanik bahçeme ekeceğim. Sonucu merakla bekliyorum.
Mayıs 2013'te fidanlarımı ektim. Alev ağaçlarım tuttu ve filizlenip dallandı. Şimdi hemen hemen 1,5 m boydalar. Grevillea robusta ya da Silk denilen fidanlarım nazlansa da hepsi tuttu. Cüce hurma- Medine hurması fidanlarım da tuttu. Bu arada ektiğim hurma tohumlarım da filizlendiler. Delonix regia yani Ateş ağacı fidanlarım malesef tutmadı. Yine de yeni çabalarım olacak. Tohumlarımı bulursam çimlendirip ekmeyi deneyeceğim. Ayrıca kışın soğuğundan korumak için fidanlarımı naylonla sera gibi kapatacağım. Kökü korumak için de talaşlı, torflu, kış gübresi harmanlı toprakla kapama da yapacağım. Çektiğim son resimleri de yüklemeye çalışacağım.

akar911 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön