View Single Post
Eski 05-04-2009, 17:36   #5
polatuz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Agaclar.net sitesinden çıkış yaptığımda " Forumla ilgili tüm çerezler silindi! " diye bir bildiri alıyoruz.
Bunu diğer siteler neden yapmıyorlar acaba?.
Az evvel bir mail eklentisini (image00 .jpg uzantılı) Windows resim fax görüntüleyicisinden açtı-izledim.
Resimleri ileri ok ile tararken, ilgisiz alakasız daha evvel baktığım bir dolu yazı ve resimler reklamlar ardı sıra gösterime girdi.
Bu çerezleri nasıl ve nereden sileceğimi bilemedim.

"Araçlar+internet secenekleri+sil+tümünü sil " yaptım olmadı.
Bu çerezlere nasıl engel olabiliriz aceba?.
Sn. Habibe,

Sizin eklenti olarak resmi izlemenizdeki sorun, çerezler ile ilgili değil.

İnternette ziyaret ettiğiniz sayfalardan yüklenen bilgiler, resimler, bir sonraki ziyaretinizde daha hızlı giriş yapabilmeniz için bilgisayarınızda saklanır. Mail eklentileri de aynı klasörde tutulur.

Bu klasörün adresi genellikle;
Windows XP için;
"C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\Local Settings\Temporary Internet Files",
Windows Vista için;
"C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Temporary Internet Files"
şeklindedir.

Ancak bu adrese ulaşabilmek için deneyimli bir kullanıcı olmanız ve Windows Gezgini'nde gizli dosyaları görülebilir hale getirmeniz gerekir. Bu klasör altında bulunan dosyaları sildiğinizde sizin ilgisiz alakasız dediğiniz resimler silinir.

Deneyimsiz kullanıcılar için bu bilgileri silmenin en kolay yolu Internet Explorer programında üstte bulunan "Araçlar" sekmesinden "Internet Seçenekleri"ne girmek ve Genel sekmesinde Gözatma Geçmişi bölümünde Sil tuşuna basmaktır. Bu yol Internet Explorer 7.0 versiyonu içindir. Farklı versiyonlarda değişebilir.

Kişisel bir tavsiye olarak Internet Explorer yerine Mozilla Firefox önerebilirim. Buradan indirebilirsiniz.

Çerezler **** İngilizce karşılığıyla cookie ler ziyaret ettiğimiz web sitelerinin bizim bilgisayarımıza yerleştirdiği küçük dosyalardır. Bu dosyalar sayesinde bu tür web siteleri ikinci ziyaretimizde bizi tanıyabilirler.

Örneğin Ağaçlar.net forumu bu çerezler sayesinde bizi tanır ve her ziyaretimizde yenibaştan kullanıcı adı şifre bilgilerimizi girmemize gerek kalmaz.
Bu arada biraz reklamlar gibi olacak ama bilgisayar ile ilgili sorunlara çözümleri yazdığım bir blog oluşturdum. Eğer bilgisayarda çözemediğiniz bir sorun varsa bana yazın, çözüm bulmaya çalışırım.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön