View Single Post
Eski 12-09-2013, 22:44   #119
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milne Mesajı Göster
Kayseri- Talas 1100 rakım kışları sert-soğuk yazları kurak-sıcak kestane ağacı diktim 2 sene yaşadılar olmadı kurudular bizim bögede yetişmiyor malesef
Hangi ağaç olursa olsun fidanını diktiğiniz zaman belirli bir süre köklerinin derinlere ulaşabilmesi için sulamanız gerekiyor. Arkadaşım 250 metre kadar ileriye 10 tane aşılı ve tüplü fidan dikti. Ancak sulanmadığı için onlar bile yaşamadı. Sulanan yerdeki fidanların bir kısmı sonradan su vermeye başlayınca yaşıyor. Benim bahçeme de kestane dikmişler. Yaklaşık olarak 1250 rakımda bulunan yerdeler. Ancak gördüğüm içleri olmuyor. Aldığım kişilere sorduğumda tohum olarak ektiklerini ancak kestanesinin olmadığını söylediler. Benim bulunduğum yerden daha yüksek bir yerde yamaçta epey bir kestane olduğunu söylediler. Bahar ayında muhtemelen onlardan aşı alarak elimdeki kestaneleri aşılamayı düşünüyorum. Kestane ağacı yarı gölge ağacı imiş. Tam güneşli bir yerde kestaneden verim beklemek biraz zor. Diktiğiniz yer sabah güneşini görüyorsa öğleden sonra gölge, öğleden sonra güneş görüyor ise öğleye kadar gölgede kalması gerekiyormuş. Veya ağaçların gölgesinden de yararlanabilirsiniz.

Muda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön