View Single Post
Eski 12-09-2013, 11:19   #112
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tozpembe Mesajı Göster
Merhaba
Yaklaşık 2 senedir bonsai merakının içindeyim fakat ilk defa bir bonsaim için bukadar üzülüyorum. 1 ay önce fukien tea türü bir bonsai hediye geldi. İlk 1 hafta herşey harikaydı. Üzerinde sürekli beyaz çiçekler açıyordu. Sonra bazı yapraklarında siyah noktalar farkettim ve toprağını incelemeye karar verdim. Bir içeri bir dışarı çıkan, tırtıla benzeyen kahverengi bir böcekle küçük bir salyangoz farkettim. En sevmediğim şey böcekler olduğu için de onlarla yaşayamayacağımı ve toptan çözüm olarak toprağından kurtulmam gerektiğini düşünerek bu mevsimde mecburen toprağını değiştirdim. Tüm kökleri topraktan arındırdım ve yıkadım sonra aynı saksısına ektim. Fakat durum vahim
Sorun nedir ve nasıl çözüm bulabilirim? Toprak değiştirmem hatamıydı? Sulamasını toprak kurudukça yapıyorum (bunun için toprağa birde çubuk yerleştirdim). Haftada bir sıvı besinle suluyorum. Bir defa da oksijenli suyla suladım. Güneşe çıkarıyorum, akşamları evin içine alıyorum. Yurtdışından gelme bir özel karışımlı bonsai toprağı kullanıyorum. Sonuç bu

Eklenti 440831
Merhaba sn tozpembe,

Bu genelde marketten bonsai alanların çok sık karşılaştığı bir durum, zaten sizden önceki mesajlarda yazılanlara bakarsanız bunu daha iyi göreceksiniz ve sorunu da anlayacaksınız.

Tekrar uzun uzun yazmak yerine kısa ve öz konuşmak gerekirse: Bu tür sorunların, yani kök çürümesi, mantar, kuruma, zararlı/hastalık gibi sorunların ana nedeni genelde hazır alınan bu tür bonsailerin toprağının uygunsuz oluşu, yanlış sulama, besin eksikliği ve gübreleme hataları ve ayrıca bitkinin bulunduğu ortamın yanlış oluşu diyebiliriz.

Bir bitkiyi bonsai yapmaya çalışmadan önce bitkinin toprak, sulama, gübreleme, ısı, ışık, vs. konulardaki gereksinimlerini iyi bilmek gerekiyor, yani bitkiyi anlamak gerekiyor. Bitkinizin ihtiyaçlarını anladıktan ve buna uygun şekilde baktıktan sonra bonsai konuları inanın daha basit kalır.

Tüm bu konulardaki bilgileri de zaten forumumuzda bulabilirsiniz. Takıldığınız veya bulamadığınız bir konu olduğunda çekinmeden sorunuz

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön