View Single Post
Eski 09-09-2013, 07:41   #6
ayomisan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Merhaba,
bir kaç haftadır kaktüslerimin olduğu taprakta minik uçuşan sinekler mevcuttu.
çok önemsememiştim.
daha sonra bir tane iki tane derken bir kaç tane karınca görmeye başladım.
evin içine nereden geldiklerine pek anlam veremesem de sorun etmedim.
Taki önceki akşam kaktüsümün içinden çıkana kadar.

üç cins kaktüsüm çürüme sebebinden öldüğünü sanıyordum. (belki çürümeden öldüler bilemiyorum, ama içinden karınca çıktığını gördüm )

dün zirai ilaç satan yerden ilaç almak istedim. adamın söyledikleri şunlar.

''çok su verdiyseniz, içinde lavralar oluşmuştur. bu larvalar nemi sever, karıncalarda nereden geldi bilmiyorum ama o larvaları ya yuvalarına taşıyorlar, ya da yuvası sizin toprağınız orada tutuyorlar. ilaç almak yerine larvaları kurutun. 15 20 gün su vermeyin, larvalar kesilecektir.''

o an aklıma gelmedi, larvalar kesilince kaktüslerime veya eve musallat olmasın karıncalar?

zaten 10 günden fazla oldu su vermeyeli, toprağı tamamen kuru.
veya ben tüm kaktüs toprağımı boşaltsam, sonra bir güzel onu güneşte kurutsam, larvalar ölse, sonra o toprağı tekrar kullansam olmaz mı acaba?

başka toprak kullanma seçeneğim şimdilik yok çünkü yaklaşık 8 9 kilo toprak kullanmıştım.

lütfen öneri bekliyorum

SAbırsızlığımdan ötürü dün akşam aranjmanımdaki kaktüsleri köklerine zarar vermemeye çalışarak çıkarttım.
toprağın yarısını bir kutu içine koydum, hem havalansın hem de çabuk kurusun diye.
Balkonda duruyorlar. (elimden gelse fırınlayıp kurutacağım )
bu arada toprakta iki üç tane karınca anca görmüşümdür.

toprağı dediğim gibi on gündür sulamıyordum. kuruması kolay olacak gibi.
inşallah larvalardan kurtulurum.

`~~~~

Toprağı kuruttum fakat gene de çare olmadı. Saksı kenarlarına böcek ilacı sıktım. saksının bulunduğu sehpaya yere ilac sıktım. karınca ve sinekten kurtuldum.
Fakat toprağımın çok da kaliteli olmadığını anladım. Verdiğim suyu toprak emmesi gerekirken su yüzeyde kalmaya başlamıştı.
değiştirdim, kaktüslerimin ölmeleri durdu.

Düzenleyen ayomisan : 22-04-2014 saat 15:16
ayomisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön