View Single Post
Eski 07-09-2013, 19:53   #1901
merlict
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Merhaba Cihan bey.

Ne güzel tohumlarınızı ekmiş, minikte bi serada gelişmesini bekliyorsunuz. Tabii ki bir süre sonra o tohumlar dünyaya göz açtıklarında da aynı ortamı sağlayacaksınız.Mini sera yetmeyecek, büyüğü gerekecek ve o seranında masrafları eskisi gibi "minik" olmayacak. Masraflar fazlalaşınca seradan artık doğal ortama alayım isteyeceksiniz ve kısa süre sonra tüm ağaçlarınız gibi emeklerinizi de kaybedeceksiniz.Kayıplar oldukça moraliniz bozulacak, hevesiniz kırılacak, biran gelecek yaptığınız harcamalar gözünüze batacak."Gençliğimde bi hevesti, amma da uğraşmıştım..." la başlayan maziyi anar kelimeler düzülecek sohbetler sırasında.

Bu yollardan biri ve anladığım kadarıyla bunu tercih etmişsiniz.Aslında diğer yol daha basit ve masrafsız.Hatta masrafsız olmasının yanında gelecek garantısı bile var.Ama biz Türk'üz her zaman zoru seçmek, hemende başarmak isteriz.Diğer yol mu, mevcut ortamınıza uyan ağaçlarla çalışmak. Ortam değişikliği yaşatmadan masraf etmeden gelecek garantisi

Sadece durumunuzu özetlemek istedim.Yüksek katlı apartmanlarda dünyaya gelmiş, devamlı dadılarla büyümüş bir köpeği bigün mahallenin arka sokağında bırakırsanız, kesin açlıktan veya ortama ayak uyduramamaktan ölür.Çünkü alışkın olduğu apartmandan (seradan) arka sokağa (dış ortama) çıkartırsanız, doğal olarak ilk ortamındaki şartları isteyecektir.Eğer ki onları ömür boyu sağlayamazsanız ki -çok zor ve masraflıdır- hepsi gider. Emeklerinizde, heveslerinizde, sevdiklerinizde...

Bilmem anlatabildim mi.
Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön