View Single Post
Eski 07-09-2013, 12:21   #73
ickufurbaz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2013
Mehaba ben Orkide konusunda pek bilgili değilim ama yaklaşık 1 senedir orkidem var. Ona çok değer veriyorum, ama bu kadar teferruatlı bir bakımı olacağını tahmin etmiyordum dalları kuruyana kadar

Orkidem ilk geldiğinde iki dalı da çiçeklerle doluydu. Daha sopnra normal olduğunu okuduğum şekilde çiçekler döküldü ve 4 ay falan sonra yeniden tomurcuk vermeye başlamıştı. Bu arada ben onu 2 ay birine emanet etmek zorunda kaldım. O esnada bakımı yetersiz olduğüundan mı yoksa ortam koşullarından mı bilemiyorum hem çiçekler tamamen döküldü, hem de dallardan biri tamamen kurudu. Ama yaprakları hep artıyor ve yemyeşil.

Orkidem 1 aydır bende. Şeffaf saksısı büyük başka bir saksının içindeydi, bugün onu ordan çıkardım ve şefaf saksıyla beraber perdenin önüne aldım. Toprak ve orkide sıvı gübresi de aaldım şuan kargoda.

Ancak saksıdan çıkarırken farkettim ki hep su altta kalıyormuş. Okuduklarıma göre bu baya yanlış bir uygulama. Oysa ben yarım çay bardağı su veriyordum ona hep ama son zamanlarda kuruyunca 1 hafta falan 2 günde bir verdim. Ama öyle görünce saksıyı çok üzüldüm. Bir de sanırım köklerde de kuruma var. ve bir de anladığım o ki anneanne oluyorum

Orkidemin genel durumu budur. Hem durumu hakkında yorumlarınız hem de önerileriniz isteyebilir miyim?

dip not: sadece sulamasıyla ilgili ve ışığı alma şekliyle ilgili bilgim vardı, 1 senedir hiç gübre ve ekstra besin kullanmadım. Hepsini yeni öğreniyorum

Eklenen Resimler

ickufurbaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön