View Single Post
Eski 05-09-2013, 13:35   #1
clioGT
Ağaçsever

clioGT's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2010
clioGT / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : İstanbul

Bahçenin büyüklüğü :80-90m2 civarı

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : son 7-8 senedir hiç bakılmamış, kendi halina bırakılmış.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : yeni başladım.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : hayır yapılmadı, doğaçlama yapılmakta

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : var ektedir.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) şuan çok bahçevan bi abimiz yardımcı olmakta

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : yok

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : limon servi, 2 çeşit gül, kayısı ağacı, papaz eriği fidanı, limon fidanı, 2 adet kocayemiş Fidanı, Monreo Şeftali Ve Black Dioman Erik Fidanı, Saskatoon Berry (Amelanchier alnifolia) fidanı

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : saksıda ceviz fidanım var kararsızım dikip dikmemekte

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : otomatik sulama sistemi kurulmakta

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Toprak özellikleri : bilgim yok.

Kompost yapıyor musunuz? : hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : illaki oluyrodur

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :hayır.

Bahçeniz organik mi? :evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :henüz yeni gübreli toprak atıldı.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :hayır

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : otomatik sulama yapılacak.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : limon servi tarafından rüzgar almakta

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :evet

selam herkese,
yeni aldığımız yazlık olarak kullanılacak yerin bahçesini düzenlemek istiyorum.

arka evin bahçesiyle sınıra boyum kadar bişeyler dikerek bitkiden duvar yapmak niyetim diğer kısımlara ise bel hizasını geçmeyecek şekilde duvar görevini görecek bişeyler dikmek.

bahçe içi tüm taşlar neredeyse kırılacak ama evin dibinden/kenarından 2 sıra yine taş döşenir ya da bahçe kısıma hiç taş döşenmez de bahçe içinde adım adım taşlar konabilir, kafamda bir türlü bişeyler kuramıyorum...

otomatik sulama sistemi, ayarlanabilir saat gün vs vs özellikleri olan kurmak/kurdurmak istiyorum...

teşekkürler.

Name:  silivri bahçe-page-001.jpg
Views: 885
Size:  30.4 KB

Plandaki 1 nolu bölüm:
Name:  1.jpg
Views: 862
Size:  73.6 KB

Plandaki 2 nolu bölüm:
Name:  2.jpg
Views: 897
Size:  76.5 KB