View Single Post
Eski 18-06-2007, 17:39   #934
küpeli
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Mine Hanım Merhabalar;
Forum başlığı ile pek alakalı olmasa da sorum için en uygun yerin burası olduğunu düşündüm.
Küpe Çiçeği yetiştirme konusunda önceki yıllara uzanan bir merakım var. İnternette yaptığım araştırmalar neticesinde küpe çiçeğinin yaklaşık 16.000 çeşit cinsi bulunduğunu öğrendim ve inanamadım. Sonra merakım bir kat daha arttı ve bu kadar fazla sayıda cinsin nasıl elde edildiği konusunda bir araştırma içine girdim. Yabancı ülkelerde kurulan, Küpe Çiçeği yetiştiriciliği derneklerin sitelerinde baya bi dolaştım. Bu sitelerin bir kaçında "melezleştirme" işlemi yapan amatör insanların olduğunu gördüm. Yani iki farklı cinsin, adının biyolojide tozlaşma olduğunu sonradan öğrendiğim bir işlem ile bir araya getirilip, elde edilen tohumlardan farklı bir cins elde etme çalışmaları bana çok ilginç geldi ve heyecanlandım. Olgunlaşmış bir çiçeğin üzerinden alınan polenlerin, henüz yeni açmış ve polenlenmemiş başka bir bitkinin üzerine konulmasıyla bu işlemin gerçekleşebildiğini anladım. Yabancı dil bilgimde pek yeterli olmadığından detaylıca anlatılan konuları sadece resimler vasıtası ile çözebildim. Örnek olarak gülün melezleştirilmesi işlemi için bulduğum birkaç fotoğrafı ekliyorum. Bu arada o hevesle bir denemede yaptım. Benim size sormak istediğim;
1-) Bu işlemler bizler gibi amatör insanların ev ortamında yapabileceği işlemler midir ?
2-) Eğer yapılabiliyor ise dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
3-) İki farklı familyaya ait bitki birleştirilip melezleştirme işlemi yapılabilir mi?
4-) Bu tip çalışmalar konusunda deneyimi olan kurumlar ülkemizde yokmudur?

Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

küpeli Çevrimdışı   Başa Dön