View Single Post
Eski 02-09-2013, 22:11   #12
tkorkunckaya
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Hanim Mesajı Göster
Buraya ziraatin tohumlari gelebiliyor diye biliyorum. Declare yapmak gerekiyor yanliz. Kapali paketlerde ve uzerinde ne oldugunun yazmasi gerekiyor. Bana kalirsa hic ugrasmayin. Ben tohumlari internet uzerinden "theseedcollection" adresinden aliyorum.
İnternet üzerinden satın alınan tohumlara da aşağıdaki kurallar uydulanmaktadır, sadece deklerasyonu biz değil gönderen firma yapıyor,

Kapalı orjinal paketinde tercihen ingilizce vs açıklamaları da olan paketlerden tohum götürebilirsiniz. Uçakta inişe yakın size gümrük deklerasyon formu verecekler orada maddeler halinde gerekli açıklamalar olacak bunları dikkatle okuyup formu eksiksiz doldurun. Daha önce hazırladığınız tohumların listesini ingilizce ve latince adları ile bir kağıda yazın ki eksik kalmasın. Dolayısı ile gümrük görevlisi:
- Bu listedekileri kendi veritabanlarından araştırıp yasaklı korumada olan bir tür olup olmadığını kolayca kontrol edebilsin
- Sizin eksik yazmış olacaklarınıza kaçak tohum muamelesi yapmasın.
- sakın toprak sokmayın

Bildirimde bulunduğunuz sürece size ceza kesmezler veya vizenizi iptal edip eve göndermezler,

Her coğrafyanın şartları bitki örtüsü böcekleri doğal düşmanları ayrıdır, onlar bizim yapamadığımızı yaparak doğa ve insanlarını koruyorlar, keşke...

Detaylar için buraya bakabilirsiniz: http://www.daff.gov.au/biosecurity/travel/cant-take

Düzenleyen tkorkunckaya : 02-09-2013 saat 22:21 Neden: Ek adres
tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön