View Single Post
Eski 16-08-2013, 23:59   #72
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Muhtemelen benim dağ-bağa da domuz geldi. Bir arkadaşımın söylediğine göre onların bulunduğu bölgede bir kısım çiftçi oldukça uzun süre geceleri domuzlarıı beklemiş onların bulunduğu yer haricinde her yere gelmişler. Arkadaşın söylediğine göre insan olan yere domuzlar gelmiyorlarmış. Bana gayet mantıklı geldi. İnsandan zarar geldiğini bildikleri için insan kokusunun gelmediği yerleri tercih ediyorlar sanırım. Domuz öldüren köpekleri neden dışarıda arıyoruz anlamıyorum. Arkadaşım tarafından Sivas Kangal'dan gelen kangal köpekleri arasında bir kısmı özellikle alıştıkları zaman domuzları öldürüp yediklerini biliyorum. Aynı şekilde diğer bir köpek ırkı olan akbaş köpeklerinde de domuz öldürüp yiyenler var. Tabi bunu yapmaları için bir iki tane öldürmeleri veya öldüren bir köpekle birlikte öldürmeleri gerekiyor. Seyrettiğim bir belgeselde Afrika'da küçükbaş sürülerde zarar veren çitalar için en fazla koruyucu olan köpek olarak kangal köpeği olduğunu görmüştüm. Kangal köpekleri sürünün etrafında dolaşarak çitaların sürüye saldırmalarını engelliyorlardı. Tabi çitalar da başka av bulmak zorunda kaldığı için insanlar tarafından öldürülmekten kurtuluyorlardı. Belgeseldeki uygulamada sürü sahiplerine çitaları korumak için kangal köpeği veriyorlardı. Sivas kangal köpeği yetiştiren sürü sahipleri iki erkek bir dişi yavru veya üç erkek bir dişi kardeş yavruları bir arada büyüterek bir yaşına kadar hiç bir hayvan ve insana yavruları ezdirmemeye çalışıldığı zaman o köpekler kurt öldüren soydan ise kurt ve domuz gibi yaban hayvanlarına karşı en büyük koruma sağlıyorlar. Ancak bizim çoğumuzun o şekilde köpek besleme durumumuzun bulunduğunu sanmıyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön