View Single Post
Eski 16-08-2013, 13:35   #62
Erdem
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Ben de sayın smnvrl'ye katılıyorum.

Cep telefonu ile kontrol yerine nem ölçerden gelen veriye ve yağış durumuna göre sulama yapması daha mantıklı.

Düşünün ki bir yere gitmeniz gerekti ama bahçeye uğramadınız. Şarteli 3 numaralı konuma getirmediğiniz için sistem çalışmadı. Fazladan bir cep telefonu almayı gerektirmesi, uyarı sisteminin bip bipler üzerine kurulması, sadece dalgıç pompa kullanması (örneğin suyu çeşmeden alıyor olabiliriz benim görebildiğim eksiklikler.

Ayrıca donanım ve yazılım olara açık kaynak uygulamaları tercih etmekte fayda var. Böylelikle aldığınız sistemde bazı geliştirmeler, ihtiyacınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Bu arada sayın smnvrl,

Hazırladığınız sistem gittikçe daha güzel oluyor.

Ben özellikle vana kısmını nasıl yaptığınızı ve devre şemasını merak ettim.

Ben şimdilik otomatik sulama projesine ara verdim. Onun yerine daha önceden yapmak istediğim basit bir iklim istasyonunun yazılım kısmı üzerinde çalışıyorum.

https://github.com/erdemoncel/arduin...art/veriyaz.cc

Ne yaptığına gelince örneğin 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren sıcaklık verilerini kaydetmeye başlayacak. Belki 6 - 7 ay kadar bir süre kaydedecek. Bu süre zarfında günlük en yüksek, en düşük ve etkili sıcaklıklar toplamını kaydetmesini istiyoruz.

Growing-degree day - Wikipedia, the free encyclopedia

Etkili sıcaklığı da şu şekilde hesaplıyoruz.

EtkiliSıcaklık = [(SıcaklıkEnYüksek + SıcaklıkEnDüşük) / 2] - SıcaklıkTaban

Burada taban sıcaklık değerimiz 10 °C.

Örneğin bir gün içinde en yüksek sıcaklık 23 °C ve en düşük sıcaklık 12 °C ise etkili sıcaklık katkısı 7.5 derece/gün olacak.

ES = [(23 - 12) / 2] - 10 = 7.5

Amacımız bu etkili sıcaklıklar toplamı 250 derece/gün olduğunda bir uyarı vermek. 800 derece/gün olduğunda bir ikinci uyarı vermek.

Ayrıca eğer devre şemasını merak eden arkadaşlar olursa paylaşabilirim. Devrede bir tane LCD ekran, DS1307 gerçek zamanlı saat, SD kart, LM35DZ sıcaklık ölçer ve Arduino kullanılıyor.

İleriki aşamalarda enerji problemi çözülebilir. Burada Arduino'nun nasıl güneş enerjisiyle besleneceği anlatılıyor.

Solar powered arduino on the back of a playing card

Hatta isterseniz mandalla da cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz

Five minute solar phone charger

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön