View Single Post
Eski 17-06-2007, 10:14   #74
Selahattin Yılmaz
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Cemal bey, azminizi kırmak istemiyorum ancak. Hiç bir şey kolay değildir. Bir işe giriştiğinizde zorluklarını göze almalısınız. Bu bitkiyi dikmekle ona ait zorluklar ve perde arkasında görünmeyen çok sorunu da beraber gelecektir. Heyecanınızı anlıyorum ama salt bu bitkiye bel bağlamak ve ondan orman oluşturmuşcasına heyecan duymak elbette güzel bir şey ama inanın işe girince o kadarda heyecanlı olmadığını göreceksiniz. Bu işleri bir beklenti içeisinde olmadan devam ettirmek en iyisi, benden size söylemesi. Bunu en iyi Todor bilir (tavşan).

Zira bu ülkede tabiri caizse bir yeni şeyin motoru olmak, ona ilk ivmeyi vermek ne kadar zor size anlatamam.

O yüzden yeni bir bitki denendiği zaman adaptasyon denemeleri denen muhtelif bölgelerde denelemer yapılır ve bu uzun yıllar alır. Hiç bilemezsiniz Tokat'ta yetişmeyen moso Erzincan'da bir mikroklimada orman oluşturabilir.

Fakat bütün bunlara karşı ümitsiz olmayınız. Bu işler lastik gibidir sağa fazla çekersiniz soldan gider, sola fazla çekersiniz sağdan gider ama ortasını bulur. Ancak farklı bir ütr ve hoş bir bitki belki sırf kendime bir ev yapabilmek uğruna mosoya bende ilgi duyuyorum.

Ancak çıkıpta birisi şunu dese "moso ile sizler ülkenize önemli bir değer ortaya koydunuz" sadece bunun için değer...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön