View Single Post
Eski 10-08-2013, 22:29   #202
aksoy17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Merhaba Ceviz Dostları, Çanakkale Yenice Pazarköy'de 10 yılı aşkın süredir ceviz yetiştirmeye uğraşıyoruz. Bahçemizdeki yerli çeşitleri "Çetnır ve Pedro" ya dönüştürdük. Bu arada sulama suyumuzun çok az olduğunu ve bu suyla bu işin olmayacağını farkettik. Bu yılın Mayıs ayında elektrikli motorla 1500 metreden suyu tarlaya getirdik. Ve bahçemizdeki en büyük sorunu çözmüş olduk.

Ağaçlarımız suyu görünce bayağı güzelleşmeye başladı. 3 aylık süredeki performansları gerçekten muazzam.

Arkadaşlar üstüne basa basa şunu söylemek istiyorum bu iş az suyla olmadı. Bu işe yeni başlayacak arkadaşlara ve başlamayı düşünen arkadaşlara şunu öneriyorum: "Önce Bol Su".

Benim rakım 250m. Toprak yapısı geçirgen hafif taşlı. Ama yerli çeşitlerle başladığım işte yerli çeşitlerin erken açılması bölgemizde görülen geç donlar bizi meyve konusunda çok geç bıraktı. Daha sonra aşı ile cins değişikliğine gittik. Bahçemizde birkaç fotoğraf çektik. Bu fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Hatam çok olabilir ama bunları azaltmak için çok çaba sarfediyorum. Şimdi boş yerlere tekrar çetnır ve pedro ekiyorum. Ama bu işler bol suyla oluyor. Susuz olmuyor arkadaş !

Saygılarımla Aksoy17

Düzenleyen aksoy17 : 13-08-2013 saat 17:27
aksoy17 Çevrimdışı   Başa Dön