View Single Post
Eski 07-08-2013, 04:34   #11
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Ankara-Konya gibi karasal iklimin sert yaşandığı yerlerde İzmir çekirdeksiz üzümün olmadığını bir yerlerde okumuştum...ama emin değilim
Bizim burada da oluyor. Ancak yaprakları sarma yapmak için özellikle dikiliyor. Üzümü genelde olmuyor. Uzun yıllar üçüncü kata çıkan çekirdeksiz üzümü budadım. Birkaç defa ancak üzüm verdi. O da küçük taneli ancak boy olarak uzun oldu genellikle. Bu yıl bir arkadaşın bağına gittik. Oradaki arkadaşın söylediğine göre çekirdeksiz üzümler sekiz veya on göz olarak budanması gerekiyormuş. Çekirdekli üzümler ise iki veya üç göz olarak budanması gerekiyormuş. Çekirdeksiz üzüm budayanlar gelince onlar çekirdekli üzümleri uzun buduyorlarmış. O şekilde budanınca üzüm vermeleri çok azalıyormuş. Ben de yıllar boyu çekirdeksiz üzümü iki veya üç göz olarak budamıştım. Bir arkadaştan bu yıl siyah çekirdeksiz üzüm çeliği alırken onu da budamıştım. Maalesef bu yıl onun asmasında da daha az üzüm var. Halil bey çekirdeksiz üzüm asmasını budama konusunda daha iyi bilgi verebilir.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön