View Single Post
Eski 30-07-2013, 22:17   #1
LEVENT HÜLYA
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Topraksız tarım (çilek için) deneme serası

Merhabalar. Topraksız çilek yetiştirme konusunda uzun süredir araştırma yapıyorum.

Eylül ayında serama 4 çeşit toplam 500 adet fide dikerek deneme üretimine başlamayı düşünüyorum. Seranın uzunluğu 8 metre genişliği 4,5 metre toplam 36 metrekare olacak. Yükseklik ise kenarlarda 2,25 metre tepede 3 metre olarak düşünüldü.

Başarılı olduğum takdirde ikinci adımda 1200 metrekare ticari maksatlı ikinci deneme seramı kurmayı planlıyorum. Allah izin verirse üretim alanımı 1o dönüme kadar çıkartmayı düşünüyorum.

Deneme seramın planlarını bitirdim. Olukları eşit güneş alacakları şekilde doğu batı yönünde yerleştirdim. En çok çekindiğim nokta serayı kurabileceğim tek alan evimin yan bahçesi. Güneşi direkt olarak (bu mevsimde) sabah 10 akşam 6 saatleri arası alıyor. Çevrede başka bina olmadığından direk güneş almasa da yeterince aydınlık oluyor. Değerli üstadlarım eksik düşündüğüm birşey varsa bana yazarlarsa sevinirim. Saygılar.

Name:  SERA2.jpg
Views: 1122
Size:  12.3 KB

Yeşil renk olan havalandırma pencereleri (ön arka ve üstte) sarı renk olan giriş kapısı

Name:  SERA3.jpg
Views: 1108
Size:  13.3 KB

Name:  SERA4.jpg
Views: 1121
Size:  10.4 KB

Name:  SERA5.jpg
Views: 1122
Size:  11.0 KB

Name:  SERAx.jpg
Views: 1110
Size:  8.2 KB
En çok çekindiğim konu ise, son resimde göründüğü gibi seram ev ile duvarın arasında kalıyor. Umarım ışık konusu sıkıntı yaratmaz.

LEVENT HÜLYA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön