View Single Post
Eski 21-07-2013, 00:13   #10
nicholai hel
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Benim ağaçlarımda genel olarak tercih ettiğim yöntem bu şekilde. Özellikle yaprak dökenler için bu yolu izliyorum. Bu yöntem süreyi uzatıyor dediğiniz gibi ama 3 yılda çok estetik bir dal yapısına ulaşılabilir. Koniklik (taper) bu şekilde çok muntazam olacaktır. Üçüncü yıl gelen, dallardaki son çatallanmayı sağlayacak üçüncül dallarla çok başarılı öbekler elde edilebilir. Sonrasında tek yapılacak işlem düzenli uç alımı olur.

Budanınca son kalan gözün altta kalması daha önce bir yerde okumadığım, ama faydasını gördüğüm için mümkün oldukça uyguladığım bir yöntem. Bu şekilde budanınca dalda bırakılan son göz en aktif sürgünü vereceği ve dalın devamını sağlayacağı için hem dalı inceltmiş, hem de tellemeye gerek olmadan büyüme açısını yere doğru vermiş oluyorsunuz.

Tabii bu yöntem, hiç tecrübe etmediğim pittosporumda ne derece uygulanır bilemiyorum.

Sn. badrobot, ağacınızın gelişimi çok güzel görünüyor. Yalnız sanki üst dallara biraz kıymak gerekiyor gibi. Yoksa alt iki dal gittikçe üsttekilere yenilecek ve zayıf kalacak.
Genelde ağaçlarımızda en çok cebelleştiğimiz konu da bu zaten.

İyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön