View Single Post
Eski 15-06-2007, 14:04   #1
dergene
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Saksı ve saksı harçları (toprak) değişimi

Merhabalar, bilindiği üzere saksı veya toprak değişimleri genelde bahara girmeden, gelişme başlamadan tavsiye edilir (pek çok tür için). Fakat benim acemi oluşumdan dolayı, veya öyle gerektiği için, henüz fide olduğu için yetersiz saksılara ektiğim çiçeklerim var. Onlar şimdi büyüdü; ya saksıya sığmıyorlar, ya da alt deliklerden kökleri (dal biçiminde) çıkmaya başladı. Şimdi ben bunların saksını değiştirmek için gelecek baharı veya kışı mı beklemeliyim? Bana bu konuda yardımcı olabilecek, tavsiyede bulunabilecek arkadaşlar varsa sevinirim. Saksı değişimi yapmak istediğim çiçeklerim aşağıda yazılı :

minyatür gül (alınca saksıyı değiştirmemiştim, şimdi farkettimki alt deliklerden kök dalları uzamaya başlamış. daha büyük saksıya almak istiyorum).
cam güzeli (küçücük fideydi arkadaşımdan aldım, küçük bir saksıya ektim tutsun diye ama çok çabuk serpildi maşallah).
Begonyalarım (3 değişik tür fide almıştım, küçücüklerdi yanyana uzun bir saksıya ektim. Onlar da baya iyi gelişti. Şimdi saksı toprağını göremiyorum yapraklarından. Onları da ayrı birer saksıya almak istiyorum).

dergene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön