View Single Post
Eski 17-07-2013, 21:01   #23
fcı
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-06-2013
Malta Eriği - Eriobotrya japonica

Manavdan aldığım üzeri bolca kahverengi lekeli meyvelerden çıkan tohumları temizleyip; doğrudan suya atmaktan emin olamadığım için, peçeteye sardım ve dibinde su kalacak şekilde bir bardağa koydum. On güne hepsi köklerini gösterdi. Bu da üç-dört haftalık gelişimleri.

Name:  malta_eriği_eriobotrya_japonica_fide.jpg
Views: 3672
Size:  50.9 KB

Menegiç - Pistacia terebinthus

Dalında siyahlaşmış meyvelerden çıkan tohumları temizleyip dört hafta soğuk katlamaya aldıktan sonra dışarı ektim. Bu da üç-dört haftalık gelişmeleri.

Name:  menengiç_pistacia_terebinthus_fide.jpg
Views: 2944
Size:  62.3 KB

Mabet ağacı - Ginkgo biloba

Evrimsel açıdan kuşkusuz en ilgi çekici ağaç. Bonsai sanatını araştırmaya başladığım ilk günden beri aklımdaydı. Çevremde toplamak için tohum baktıysam da, zamanla öğrendim ki peyzaj amacıyla ekilen ağaçların tümü erkekmiş. Çare olmayınca ben de çelik almaya karar verdim. Gördüğünüz Haziran başında alınmış, yaklaşık sekiz santimetrelik "Y" şeklinde odunsu bir orta gövde sürgünü. Kesitine bal sürüp, toprağını söğüt dallarından yaptığım çayla suladım-biraz abartmış olabilirim. Sonuçta iki dal da yeni sürgün vermeye başladı.

Name:  mabet_ağacı_ginkgo_biloba_çelik_sürgün.jpg
Views: 2946
Size:  52.6 KB

At Kestanesi - Aesculus hippocastanum

Üçüncü baharını yaşayan At Kestanesi'nin son durumu. Gördüğünüz gibi ağacı yatırdım. Nedeninden emin değilim. Yalnızca düz büyümesin istiyorum.

Name:  at_kestanesi_fide.jpg
Views: 3952
Size:  37.3 KB

Kumkuat - Citrus fortunella

Bir tohum daha sonradan ikinci bir fide çıkardı. O da albino. Büyümeleri sürüyor.

Name:  kumkuat_kamkat_fide_albino.jpg
Views: 4387
Size:  46.7 KB

fcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön