View Single Post
Eski 17-07-2013, 13:06   #1175
sar-dunya
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Tahminen orkideniz bir phalaenopsis. Kırılan yaprağın bulunduğu noktadan yeni bir yaprak çıkmaz ya da yaprak kendisini yenilemez. Yapraklar en tepe noktadan çıkar. Benim deneyimim yılda 2-3 yaprak yapması şeklinde. Ancak büyüyen ucu kırdıysanız daha uzman bir cevaba ihtiyacınız olacak

Tarçının mantarlara karşı etkisi olduğunu ben de okudum çeşitli yerlerde (burada da bu yönte şeyler var), buna ek olarak yara bölgesinin daha hızlı kurumasını (ve bitkinin kendini koruyabilmesini?) sağlıyor. Bu bağlamda "kırılan yaprağın oraya" (tahminim sıvı) besin maddesi sürmek çok iyi bir fikir gibi gelmiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brju Mesajı Göster
geçtiğimiz hafta hediye gelen orkidemin ctesi günü büyük yapraklarının kırılmasına sebep oldum ve ne yazık ki çiçek dalı da sararmaya başladı.
orkideyi şeffaf saksısında açıkta tutuyorum, geceleri balkona çıkarıp hava almasını sağlıyorum, gündüz güneşi doğrudan almayan aydınlık yerde bekletiyorum.. besi maddesi alıp doğrudan kırılan yaprağın oraya da ekledim ama sanırım yeniden yaprak olmayacak..
yabancı bir forum sitesinde tarçın konulmasından bahsediyordu.. bunu deneyen ya da başka bir önerisi olan var mı?

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön