View Single Post
Eski 14-06-2007, 17:50   #71
Faruk Tuzcuoglu
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan turan Mesajı Göster
Strictuslar daha tarlayı görmeden çimlenirken ölüyorlar diye ifade etmiştim. Benim diğer tüm bambularım Bursa'da HAYATTA ve AYAKTA lar.
Benim sadece strictus larla ilgili bir problemim oldu o kadar.
Bu gecelik te bu kadar ,kolaylar gelsin

Orhan Turan
Dış Ticaretçi
Yetiştirici
Sayın Orhan bey,

Sizin başınızı ağrıtan Dendrocalamus Strictus bende kahraman.

Üstelik yazdığım gibi. Belediyenin tek bahçevanının keyfine kalan koşullarda.

Sulamak için iç çapı 3 cm olan hortumu fideliğe yerleştiriyor, açıyor suyu. Öyle brakıyor, başka işlerine bakıyor. Fidelik doluyor taşıyor tohumlar dışarı sürükleniyor umurunda değil. Kapak aşağı yukarı hiç birzaman kapanmadı.

Tüm bu olumsuzluklarına rağmen Dendrocalamus STRICTUS bende çok başarılı oldu. Yaklaşık %50 ye yakın verimle filizlendi. Yanlız fidanlıkta değil, fidanlıktan dışarı sürüklenen tohumlar da yeşerdi. Hani toprağa direkt olarak eksek çıkacak.

Sayın ORHAN bey burada sizin başarıya ulaşamamanız gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Burada başarısız olan TOHUM SATICISI. Ben bu kanaate vardım. Tohumlarınızda birşey vardı. Ya hastalık ya da başka birşey.

Demek ki Hintli tüccar dostum Arun Raina bana doğru ve taze tohumlardan vermiş. Zaten Dünya Tohum Üretici ve Satıcıları birliğinde adı geçiyor, ünlü bir tuccar. İzmir'e kontainer ile susam tohumu satıyor.

sevgiler,

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön