View Single Post
Eski 09-07-2013, 14:58   #15
Yavuz Kılınç
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2013
Merhaba, ben bu siteyi yeni keşfettim ve üye oldum. Erguvan bonsai için yardımınıza ihtiyacım var. Ben İspanya'da okurken bir erguvan bonsaisi edindim. Hatta çok sevinerek almıştım. Fakat bınsain küstü. Yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Bana bonsaiyi ev içinde tutacaksak aydınlık ama direk güneş almayan bir yere koymam, dışarıda ise gene gün ortası günesine maruz kalmayan aydınlık biryerde olması gerektiği söylenmişti. Evim güneye baktığı için bol güneş alıyor ve dışarı koymam için bir yerim yok. İçeride pencereye yakın aydınlık ama kuvvetli güneş almayan biryere koydum. Ama bir hala küs. Denemek için dışarı pencere pervazına koydum. Çünkü internetten erguvan ağaçlarının bol güneş sevdiğini okumuştum. Ama bu sefer yeşil yapraklarından özsuyu çekildi. O yüzden içeri aldım. Toprağı kuruyana kadar sulamıyorum. Genelde kontrol ettiğimde toprağı nemli oluyor. Çok ıslak olursa kökleri çürür diye sulamıyorum. Acaba daha fazla mı su istiyor? Yoksa ışık eksikliği mi var? Bir de ne yazık ki evde klima var o da sık sık çalışıyor. Öyle olunca başka bir yere koyuyorum. Açıkcası ne yapacağımı bilemiyorum. Zavallıcağız gün geçtikçe soluyor. Ölürse çok üzüleceğim. Bana yardım edebilirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla.

Yavuz Kılınç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön