View Single Post
Eski 14-06-2007, 11:17   #65
sukranayalp
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Tuzcuoglu Mesajı Göster
Siz ise bizim volkanik kayalarımızın kireçli, alkalen topraklar olduğunu yazmışsınız. Bunu bu şekilde genelliyebilir miyiz ?

Kanaatime göre Çin Volkanik toprakları asidik, bizimkiler ise alkali bazlı. Nasıl Çinde hiç mermer yoksa... ve bizde çoksa...

Ama dediğimiz gibi, bambu çok çeşidi olan bir bitki ve okadar nazik de değil.
Toprağına göre gübreliyerek üstesinden gelinecek sorunlar bunlar.

Dediğim gibi, Bursada bu işi deneyen arkadaş ile birebir temastayım.
Arkadaş yanlış yönlendirilmiş. Tropik tohumlar kendisine -9C ye dayanır diye garanti verilerek satılmış. Satan ve garantiyi veren yabancı bir Profesörse nasıl şüphe edersiniz ? Sonuç alamaması bundan. Bundan sonra sonuç alacağını garanti ediyorum.
Sn Faruk bey, genel olarak bizim topraklarımızın alkali olduğu konusunu genelleyebiliriz. 3/4 oranından daha fazladır.
Bambunun nazik olmaması konusuna gelince ; İstanbul'da çok rahat yetişen Arundinaria, Phyllostachis nigra ve benzerleri ile (maso bambuyu buna katmıyorum) Sasa ve Pseudosasa haricinde diğer cins-tür adları ile sayenizde tanıştım. Bu nedenle şu türde sorun çıkmaz, bunda çıkar diyemiyorum.
Ama yine de takviyelerle ve zorlama ile yapılacak üretime de sıcak bakmıyorum. Mevcut toprak asidik ise bunu gübreler yoluyla alkalen karakteristiğe çevirmek kaş yapayım derken göz çıkarmaya benzeyebilir. Ya da tam tersi....
Bursa'daki arkadaşımızın konusuna gelince :
ona -9 dereceye dayanır diye satmışlar, ama Bursa'nın en düşük sıcaklığı - 15 ' e kadar yükseldiği için tüm bambular ölmüş, ya da:
kışın -9 dereceye ulaşması gerekirken ne yazık ki Bursa'da en düşük kış sıcaklığı + 5 derecelerde seyretmiş. Doğrusu bu konuyu anlayamadım. Eğer 1. anlayışım doğru ise hata bu arkadaşımızdadır. Bu durumda da kışın dondurucu kış rüzgarlarına maruz kalmayan ve toprağı asidik olan Ege kıyılarımız bambu için genel olarak en uygun bölgedir diyebiliriz.Eğer 2. anlayışım doğru ise kışın minimum -9 dereceye ulaşan toprak alanlarımız çok geniş bir alana yayılmış durumda. Bursa'da da zaten kışın en düşük sıcaklık -9 lara dayanıyor. Bu konuda aydınlatırsanız memnun olacağım.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön