View Single Post
Eski 13-06-2007, 23:46   #61
Orhan turan
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 10-06-2007
Şehir: Bursa
Mesajlar: 4
Türkiye de bambuculuk

Herkese Merhaba :
Ben çalışmalarım olduğundan foruma her gün giremiyorum ve geç okuyup cevaplamış oluyorum.
Biraz kendimi tanıtmalıyım.Teknik Öğretmen de ve Alman Dilinde okudum.Özel sektör yöneticiliğinden (Dış Ticaret ) emekli oldum, halen de bir dershanede dış ticaret dersleri vermekteyim.Bursa nın ilk internet kullanıcılarındanım. Amatörce çeşitli bitkiler yetiştiriyorum. Bambu işine de Türkiyenin selüloz, yonga,yonga levha,kereste açığını kapata bilecek erozyon engelleyici,hızlı büyüyen bir bitki olduğu için internet üzerinden muhtelif dillerde araştırma yaparak 90 lı yıllarda başladım. Elimde İngilizce bambu kitapları,Almanca kaynaklar var.Bu güne kadar internette çıkan fide-fidan-ağaç sitelerinden bambu ile ilgili olan var sa benim girmediğim herhalde sadece yeni çıkanlardır.
Herkesin yazısını okudum konu ile ilgili olarak herkese söyleyecek bir şeyler çıktı

Üniversiteler:Ktü,Kastamonu dışında çok ciddi olarak bu konu ile ilgilenen yok.İstanbul Üniversitesi fidanlığında bambular var aralarında Moso yok, Dolmabahçe sarayında ll.Abdülhamit in diktiği bambular var görevliler kesip süpürge sapı falan yapıyorlar.Anladığım kadarı ile Üniversitedekiler eğer bu konudan kendilerine bir şey çıkarsa ilgilenirler herhalde.

Belediyeler:İstanbul belediyesi fidanlığında bambular var ama SASA ve benzeri türü bahçe perdelemeye yarayan ama soğuğa dayanıklı türler,fiyatları da ucuz değil.Belediyeler sadece peysaj için fidanlıklardan hazır alıp dikiyorlar,hepte (running /koşan=yayılan) bambuları alıyorlar Belediyeler arboretum işleri ile ilgilenmediklerinden sadece alıp diken-diktiren konumundalar, bambu peysajlarını da türüne uygun seçip alıp diktiklerini de söyleyemem.Bunlar çok yayılırsa belediye bunları ateşe verir, olur .

Fidanlıklar :Faruk Beyin bahsettiği,sitesini verdiği fidanlıkta, NİGRA türü başta olmak üzere karışık düzen,soğuğa dayanıklı olmayanlara karışık üstelik fiyatları da yüksek satıyorlar,aralarında MOSO,MADAKE vs. yok,KARACA ARBORETUM Yalova da SASA türü fidanlar(SASA,NİGRA ,SULFUREA) var fiyatları daha uygunca . Bursa fidancılarından sadece ikisinde İTALYA dan ithal SULFUREA var, fiyatları da çok yüksek.İzmir de Fransız konsolosluğunun bahçesine dikilenler de Fransadan ithal geldi,Fransa dan hangi firma dan geldiğini de biliyorum.Onun dışımda ki fidanlıklar arasında bambuya odaklanmış bilinçli bir şekilde ithalat yapıp getiren satan yok,hepsi alel usül İtalya ve Fransa da neyi ucuz buluyorlarsa onu getiriyorlar.

Orman fidanlıkları:hiç birinde bambu çalışması yok

Yetiştiriciler:Hayrettin Karaca nın dışında Rize Pazar ilçesinde sağ mı dır bilmiyorum o vardı .Çok aksi bir adam,kimseye yaprak bile vermiyor, onun elinde çok güzel MADAKE ler var onu da Osmanlı nın son döneminde meşhur Çay ziraatçisi Zihni Bey Rusya dan getirmiş oraya dikmiş.
BENDENİZ:TOHUM GETİRTİP özel şartlarda yeşertip,saksılara alan birisi olarak şu halimle tekim,kimse ticari olarak tohum getirip başında 5 sene beklemez. FARUK Beyin dediği bu açıdan doğrudur.Ya tohum getir sat ya da fidan ithal edebiliyorsan ithal et sat!

Sanayi de bambu: şu kereste bambu lar Türkiye ye getiriliyor ve her geçen gün Türkiyenin bambu kerestesi ithalatı ve ithalatçısı artıyor,bu gidişle de artacak.Şu an Türkiye de kimler bambu kerstesi ithal ediyor bir dış ticaretçi olarak görüyoruz.

Basın Yayın: Türkiye de bu konuda Ünversitelerin sempozyumlarında sunulmuş tebliğler dışında kitap haline gelmiş(benim elimdeki ingilizce bambu kitapları gibi) münhasıran bir bambular kitabı, yayını yok.
Ben tohumlara çok para vermedim ,tohum ucuz bir şey (ucuza temin edilmesi gereken bir şey)NEDEN?, bambu tohumları ,başta Çin olmak üzere pirinç olarak yenen bir şey.O yüzden benim önümü görmem görmemem çok önemli değildi.
Ben nasılsa amatör olarak konu içindeyim ekip dikiyorum.Kaybedecek ek bir şey yok

Sorular/Cevaplar:

Tür seçimini yaparken nelere dikkat ettiniz?:
toprak,su ihtiyacı,gölge/güneş ihtiyacı-durumu,sertlik,boy,çap,yaprak,yenebilirlik,işleneb ilirlik,kapanan mı yayılan mı olduğu,hastalıkları,haşereleri,tohum-fide-fidan temin edilebilirliğe dikkat ederim .

Bambu konusunda elinizde döküman varmı ? Bizlerle paylaşırmısınız?:
Kitap-Kaynaklarınların hepsi yabancı dilde ayrıca verdiğim hiç bir kitap geri gelmiyor, bu konuda af dilerim.

Bambunun ülkede yetistirilmesi konusunda üniversitelerden hangilerine başvurdunuz? Bize hangi üniversiteyi önerirsiniz?:
Karadeniz,İstanbul,Uludağ,Ankara şu an için München Almanya , London İngiltere

Bambu konusunda Türkiyede tek olmak gibi iddaalı bir söyleminiz var. Bu konuda bir araştırmanız mevcutmu?:
Türkiye 75 milyon, orman fakülteleri, Peysaj bölümleri,Ziraat fakülteleri var ama Türkiye de hale bambu konusunda bir fidanlık ,kitap-yayın,arboretum yok.Ben iddia etsem ne olur etmesem ne olur? Bakınız AĞAÇLAR NET 'te BAMBU BÖLÜMÜ yeni kuruluyor ve Türkiye de başka Bambu yetiştiricileri sitesi- Forumu var mı? girelim de bakalım kim var?sadece ithalatçılar var .Tohumdan bambu yetiştirmiş ve (İTHAL OLMAYAN) saksı aralarında dolaşan birisi var mı ? zaten varsa bulayım, tanışayım diye buraya geldim ya .

Başlarken fikir anlamında yardım aldığınız yurt içi veya yurtdışından şahıslar varmı? Bizlerin bu kişilere ulaşım amacımıza kontak olurmusunuz?
Doğrusu benim fikir alabildiğim,aldığım kişiler yabancılar,onların da konuyu çok iyi bilen biri imişim gibi asılıp mal satmaya çalışanları çoğunlukta, E-BAY dan bile bilgi edinebilirsiniz.
Bir üreticimisiniz? Yoksa sadece bu işin ticarı olarak satışı ilemi ilgileniyorsunuz?
Bambudan hariç başka tür deneyimleriniz oldumu? Varsa bunlar neler?;


Başlangıçta kimse yardımcı olmadı ,Ben bu işin TİCARİ hale dönüşebileceğini düşünüyorum,PAULOWNIA yetiştirdim sattım,SAFRAN ,YERLİ ORKİDELER, SÜMBÜLLER,ZAMBAKLAR benim yetiştirdiğim ama satmadığım türler

Orman bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklarla görüşmeleriniz oldumu?
Orman fidanlıkları özelleşti,belki alanlar ilgilenirler, Karayolları yol boylarına şevlere dikmek için ilgileniyor.
Çalışmaları yaparken işin başındamı duruyorsunuz yoksa yapabilecek kişilerlemi yürütüyorsunuz?
Bu konuda yaptığım işi kendim takip ederim

Sorulara cevaplar:TODOR'a

Her tohum 1 metre ye kadar kendi kamçısını atar,o kamçı üzerinde kendi dalcıklarını çıkarır.Tohumlar arasında çıkış süreleri ve hızları farklılık gösterebilir.
Aynı kökten başka kamçılar, fışkılar atmaz atıyorsa o Moso değil Sasa olabilir
10 cm de yandan kamşı atıyorsa başka tohumdan gelen tekil sürgündür.
Benimkiler 1 metre oldu ve kendi gövdesinden dalcıklar çıkardılar.100 tohum dan 5 sene sonra sadece iki kuvvetli,merkez ,güçlü fidan kalıyor, diğerlerini kök yapısı ile diğerlerini aynı saksıda iseler boğuyorlar .Eğer herbirini bir saksıya alırsanız saksıda toprak kalmayacak kadar kök ağı oluştururlar.HER KASIM DA TOPRAĞA KADAR ÖLÜP, HER MAYISTA YENİDEN ÇIKARLAR .Öldüler diye atmayın,sabredin .Her marttan itibaren çıkışa hazırlık,çıkış ve büyüme döneminde gübreleri eksik olmayacak . Tohumlar taze ,o senenin olacak,ön hazırlığa (aktivasyona)tabi tutulacaklar,olduğu gibi dikerseniz hiç bir şey yok. Türkiyenin UV miktarını gösteren haritalar ile donma haritalarını göz önünde bulundursanız dahi kışın donmayı engellemek için gene tedbir alınması gerek (kapanan/ yayılan) türleri göz önünde bulundurarak.

Bayan Peysaj Mimarı arkadaş doğru söylüyor.Asidik toprak yapısı açısından bir çok tür bambu nun en iyi yetişeceği bölge karadenizin sahile bakan tarafları Ama tohumları çimlendirip saksılarda tuttuğumu atlamış.Saksılardaki toprağın yapısını istediğimiz gibi ayarlamak daha da kolaydır.Strictuslar daha tarlayı görmeden çimlenirken ölüyorlar diye ifade etmiştim.Benim diğer tüm bambularım Bursa da HAYATTA ve AYAKTA lar. Benim sadece strictus larla ilgili bir problemim oldu o kadar .
bu gecelik te bu kadar ,kolaylar gelsin
Orhan Turan
Dış Ticaretçi
Yetiştirici

Orhan turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön