View Single Post
Eski 13-06-2007, 12:52   #51
sukranayalp
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 08-12-2006
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1,239
Sevgili arkadaşlar gerçekten yne çok değerli katılımlarla bir işe girişmek üzeresiniz. Hatta aranızda girişenler de var.
Dilerim her şey yolunda gider.
Benim bambu yetiştirme gibi bir isteğim olmamasına rağmen gün geçtikçe bambuya duyulacak ihtiyacın artacağı kanısındayım.
Hem doğal, hem ucuz, hem de pratik. Bunları peyzaj düzenlemelerini düşünerek yazıyorum. Diğer deyişle payzaj mimarı gözüyle.
Forumlardaki yazılardan birinde genel olarak bambuların asidik toprak sevdiği belirtilmişti. Türkiye'deki asidik topraklar sadece Karadeniz bölgesinde yayılış göstermiştir. Volkanik topraklarımız ise kireçli: alkalen topraklardır. Bu konuda yanlış biliyorsam lütfen düzeltin. Bu bilgime bağlı kalarak en düşük sıcaklık şartı olan -15 , -20 dereceleri kıstas almakla birlikte toprağın asit yapısını da göz önünde tutmanız gerektiği kanısındayım.
Sadece bu konudaki düşüncemi ortaya attım. Ama kimyasal yöntemlerle toprağın alkali özelliğini asite çevirirseniz bu tabii sizin çabanıza kalmış bir konu olacaktır. Sanıyorum Bursa'da yetiştirmeye çalışan kişi bu nedenle başarılı olamadı. Yalova'da Todor arkadaşımızın ektiği tohumlardan çıkan filizler ve bunların yan sürgün vermeleri gerçekten çok sevindirici bir haber. Bursa'da bu işin niye olmadığını , ya da yeterli gelişemediğini toprak yapısına bağladığımı belirtmek istedim.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön