View Single Post
Eski 19-06-2013, 22:35   #12
badrobot
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.busum86.
2-3 yıldır bonsai'yle ilgilenen biri olarak bazı şeyleri henüz yeni yeni anlamaya başladım.
Bu ağaç geçen sene tanesini 25-30 tl'den almış olduğum 10 adet erguvandan biri, hatta 5,5 cm'lik beden kalınlığıyla en incesi. İçlerinde 8 cm beden kalınlığına sahip olanları mevcut.
Siz herhalde tohum ve bonsai sürecine evinizin balkonunda ulaşmak gibi bir düşünceniz var. Tohumdan bonsai "olmaz" diyemem. Ama çok büyük bir sabır ve zaman demektir. Ben bırakın tohumu, ince bedenli fidanları bile göz önüne tutmuyorum. Ağaç ne kadar kalınsa (Elbette sırf kalınlık değil kalınlığın yanısıra onunda şekilsel kurallarım ve beklentilerim var.) o derece iyidir ve bonsai formuna ulaşmaya daha yakımındır.
-Oysaki sizin tohum önce çimlenecek.
-İlk yapraklarını çıkaracak ve fide olacak.
-Bir yıl sonrasıda fidan olacak.
-O fidan en az 5-6 yıl boyunca derin saksılarda hatta belkide bahçede toprağa ekili bir şekilde büyüyüp ağaç olacak.
-Sonunda siz o ağacı topraktan soğuk bir kış günü söküp orta ölçekte bir saksıya ekip sert budaması yapacaksınız.
-Bu aşamadan sonra bonsai süreci başlamış olacak.
Oysaki herhangi bir fidanlıktan yeterli kalınlıkta (ben en az 5cm çap kalınlığı öneriyorum.) alabileceğiniz bir ağaçla bonsai sürecine hemen girebilirsiniz.
(Tohumdan bonsai yapmaya çalışanlar bana kızmasınlar. Belki tohumdan bir ağacın gelişimini izlemek, onunla yaşamak ayrı bir güzelliği eminim vardır. ama bonsai sürecinde buda benim tekniğim ve düşümcem)
Herkese kolay gelsin ve iyi çalışmalar.

Düzenleyen badrobot : 20-06-2013 saat 09:36
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön