View Single Post
Eski 03-06-2013, 14:46   #7
anily
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Yeni sürgün ve yapraklar çıkmaya başladı en kısa zamanda fotoğraf koymaya çalışacağım.
Ancak yeni çıkan yaprakları üzerinde yapış yapış bir sıvı oluşuyor bu normal midir? Aynı problem diğer adayım erikte de var.

Konu dışı:
Problemim ile ilgili Agaclar.net forumlarını gözden geçirdim ancak aradığımı tam olarak bulduğumdan emin olamadım.
Benim gibi yeni başlamış bir kişinin tecrübeli üyelerin ve admin yorumlarına ulaşamamasının önemli bir problem olduğunu düşüyorum.
Bonsai forumlarında yapılan olumlu düzenlemeleri görünce sitenin verimli kullanılmasına yönelik beklentimde doğal olarak arttı.
Bu sebeplerden dolayı yazmak ihtiyacı duydum.

0. Genel olarak arama fonksiyonu kullanılması için teşvik ediliyor anca aramayı kullansam bile aşağıdaki sorunlardan dolayı bilgiye erişimim problem oluyor.
1. Hastalık ve zararlıların bitki türleri bazında dağılması.
2. Ortak müdahele yöntemleri olmasına rağmen genelde sorunların kişisel veya ağaç bazlı konular açılarak dağıtılması.
3. Ana konunun altında konu ile ilgili olmayan benimde aynı ağaç var ama farklı bir sorunu var ne yapabilirim diye sorulması ve adminlerin bu konuda iyi niyetinden dolayı foruma müdahele etmemesinden kaynaklı veri kirliliği oluşması.
4. Halka açık forum olduğu için her üye konu ile ilgili yorum yapıyor hangisi doğru hangisi yanlış bilinememesi.
(****** herkes yorumunu yapabilmeli zira forumun amacıda bu zaten ancak doğru yanlıştan bir şekilde ayırt edilebileceği bir ibare konabilir.)
5. Forum üyelerinin forumdan aldıkları bilgiler ile yaptıkları uygulamaların sonuçlarını geri bildirim yapmamaları. (**** geri bildirim yapması için email uyarısı gidebilir)
6. Denenmiş başarılı veya başarısız uygulamaların çözüldü veya çözülemedi olarak kapatılması.
7. Açılmış mükerrer şikayetlerin silinmemesi. (Burada genelde ikinci mükerer konunun ilk konuya taşınmaması) küllenme ve bitler ile ilgili birçok forum var.
8. 3-4 yıl eski forumlarda cevapsız konular var bunlar soruluş şeklinden dolayı veya az detaydan dolayı cevapsız kalabiliyor. Ancak Googledan aratılınca bulunuyor.
Buda agaclar.net in içerik olarak haketmediği (yeterli olmadığı) izlenim bırakabilir. Bu tarz cevapsız konular silinirse daha iyi olur.
9. Daha detaylı ilave kategorizasyon yapılabilir.

-Hastalık türleri
-Zararlı türleri
-İlaçlar ve Endikasyonları
- Hazır ilaçlar
- Evde hazırlanan ilaçlar & kürler
-Belirtiler (Sympthoms)
-Üye şikayetleri (çözülenler)
-Üye şikayetleri (çözülememişler)

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön