View Single Post
Eski 01-06-2013, 16:59   #19
firuze 35
Yeni Üye

firuze 35's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın firuze ve thompsen; Kırlangıç, bülbül gibi kuşlar sadece böcek ile beslendikleri için onları yaşatabilmek çok zor. Serçe gibi hem tohumla hem de böcek ile beslenen kuşları besleyebilmek daha kolay. Ben de yaklaşık 10 gün kadar kırlangıç yavrusuna bakmaya çalışmıştım. Ancak bir süre sonra yeterli besini alamadığı için yavru zayıflayıp ölmüştü. Yavru büyük ise ve yemek yemek için gagasını açıyor çay karıştırmak için satılan plastik kaşık benzerinin arka tarafı ile veya tahtadan hazırladığınız çubuk ile yumurta sarısı ve bebek mamasını belirli bir kıvamda (boza kıvamı gibi) karıştırıp yedirebilirsiniz. Yemez ise şırınga ile gagasını açıp kursağına boğazına kaçırmadan yedirmeniz gerekiyor.Tabi bu da çok zor. Kuş alışır ise sizin elinizden yemeğe başlar. İnternette bu konu ile ilgili videolar var. Çoğu kuş yaklaşık 1 aylık olduğu zaman tamamen uçmaya ve kendi beslenmeye başlar.
Çok teşekkür ederim.Ayçekirdeğini ezip su ile boza kıvamına getirdim,şırınganın ucunu keserek genişlettim.Yine zorla ağzını açıyorum ama en azından dilinin altına kaçırma riski kalmadı ve doyuyor ki kıpırdanmalar,kaçma çalışmaları başladı.Çamaşır sepetinden kafese taşındı ama o odadaki çiçeklerin arasında oturmayı tercih ediyor.Bir de ağzını açıp yemek ister hale gelse çok mutlu olurum.İnşallah sağlıkla uçurmak nasip olur.

firuze 35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön