View Single Post
Eski 30-05-2013, 20:32   #72
marasli
Ağaçsever

marasli's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2013
@suplilumas; verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. ben ilk denemem olduğu için kendimce yöntemler aradım. mantarlar çıkmayınca iyice inceledim. kabuk olsa da olmasa da kütük kuruyor sulama yapmazsan. kütüklerin altına kap koyup su koymama rağmen yine de üst taraflar kuruyordu. tahbminimce de daha bir süre böyle gidecek. ta ki kütüklerin kendi nemi gidinceye kadar. zira hala filizlenenler var içinde. doğal ortamda kabuğu kavlayan kütük ıslanınca nemini gayet iyi alıyor. benim de artık beklediğim bu. kabuğunu soyduğum bir kütüğün tekrar misel sarmış halini çektim ekleyeyim.

Mehmet bey; bugün yine talaştan topladığım mantarlardan sattım. ikinci kez satış yaptım. kilosunu 10 liraya sattım. gittim çarşıda bana inanmayan tüm tanıdıklarıma gösterdim tek tek. çünkü hep dalga geçtiler. ama *** yapacağım başaracağım bu işi. bilgi paylaşımı çok önemli dediğiniz gibi. bazı şeyleri denemeden öğreniyoruz bu şekilde. bazı noktalar kafama takılmıyor değil yani. mesela kompostun %30 kadar alırsın diyorlar ama iki foto ekleyecem orada kütüklerden soyduğum bir kabuk parçasında mantar çıkıyor şimdi. mantar büyüyünce kabuğun ağırılığına yaklaşacak nerdeyse. bir diğeri de talaşta sadece dik duran bir talaş yaprağının üstünde çıkan mantar. bunlar %30 luk kalıbına uymuyor. tamam istisnalar kaideyi bozmaz da ya bunları istisna olmaktan çıkarabilirsek )

marasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön