View Single Post
Eski 16-05-2013, 13:47   #1
gandalfmk
Yeni Üye

gandalfmk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Akan suda marul yetiştirme

Herkese merhaba,

Akan suda, A tipi bir düzenekte marul yetiştirmeyi düşünüyorum. Üstatların da yardımıyla bazı sorularıma cevap bulmaya çalışacağım.

Başka bir tabirle "haydi hep birlikte bana bir sera kuralım"

Bilgi: Sera deneme için ancak temelinde ticari amaçlı olacak.

Aklıma ilk takılan sorular şunlar:
1- Her bir kanalda dolaşacak olan suyun debisi ne olmalıdır? (pompa seçimi için önemli)
2- 110'luk mu 70'lik boru mu seçilmelidir? Neden?
3- 2 metrelik A harfinde bacak açıklığı 1 m olan örnekler var. Marullar bu şartlarda yeterli güneşi alabiliyorlar mı? Yoksa daha mı geniş olmalı? (bence en doğru soru: A harfinin uygun tepe açısı ne olmalıdır?)
4- Bir katlı sistemle diğeri arasındaki boş mesafe (yani yürüme yolu) ne kadar olmalıdır? (örneğin fabrikalarda ideali 80 cm. dir, Sera için 60 cm. düşünüyorum)
5- Tüm bitkilerin aynı şartlarda beslenebilmesi için bir boru hattının uzunluğu max. kaç metre olmalıdır? (bu konu pompa seçimi ve su tesisatının maliyetini etkileyecek, beslenmede sorun yaratmayacak en yüksek değer seçilmeli)
6- Borulara bitkiler için delinecek deliklerin birbirlerine olan uzaklıkları ne kadar olmalıdır? (30 cm olarak düşünüyorum)
7- Her 3 metrede bir ayak (A harfi şeklinde) düşünüyorum. Boruların esnemesi bakış açısıyla; yeterli midir?

İlerledikçe detaylandırmaya çalışırız...
Yardımlarınızı bekliyorum.

gandalfmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön