View Single Post
Eski 14-05-2013, 19:39   #3
Cymbelina
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Vapurdumanı mevsimlik bir çiçek olarak geçiyor çoğu yerde. Ancak ben kışın da içeriye alarak yaşatabildiğime göre çok yıllık sıfatını hakettiğini düşünüyorum.

Gelelim çelik alma işlemimize.

Bir maket bıçağı ile, resimde de görülen, gövdenin alt kısımlarındaki kısa dallardan 2 tanesini gövdeyle birleştiği yerden kestim. Bu kestiğim dallardan bir tanesini 0.5 litrelik bir pet şişenin içinde suya koydum, mutfak penceresine yerleştirdim.

Bir başka 0.5 litrelik bir şişeyi kısa kalacak şekilde kesip içine göz kararı toprak+kum karıştırdım. Diğer minik dalı da bu toprağa dikip öğleden sonra güneş alan başka bir pencereye koydum.

Daha başka ne denenebilirdi? Resimde görülen gövdeyi biraz kısaltıp budamaya, çıkacak olan parçayı da dikmeye karar verdim. O uzun ve Y şeklindeki gövdenin üst kısımlarında görülen kurumuş çiçek ve yaprakların olduğu tepe bölümünü kestim - verev biçimde. Alttan da gövdenin ortasından verev biçimde kestim. Böylece elimde Y harfine benzer, alttan ve üstten verev şeklinde kesilmiş, üzerinde hiçbir yaprak ve yan dal olmayan bir parça olmuş oldu. Bunu da bir başka pet şişenin içine toprağa diktim. Pet şişenin üst kısmını da sera etkisi olsun diye tekrar şişeye bantladım.

Tutup tutmayacağını bilmediğim için denemek istedim. Bu üstünü kapattığım şişedeki, üzerinde hiç yaprak olmayan ve alttan-üstten kesilmiş parçada herşey normal görünüyordu ama nemden ötürü toprak yüzeyinde küf gibi bir şey belirmeye başlayınca kapağı tamamen açtım. Bu arada bu şişeden devşirme minik saksıyı - bilemediğim için- habire gezdirdim. Bir kalorifer peteğinin üzeri, bir güneş görmeyen bir yer, bir pencere önü. Sonuç olarak, zaman içinde bu parça tutmadı, köklenmedi. Ancak, uygun koşullarda neden denenmesin?

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön