Konu: Lisianthus
View Single Post
Eski 13-05-2013, 20:16   #1230
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kana06 Mesajı Göster
Selamlar Kamil bey, ben fideleri yerlerine diktim , söylediğiniz gibi gübreyi de 5lt su içinde yarısını eriteceğim o suyla ilk sulamalarını yapacağım...Formda farklı yerlere baktım net bilgi bulamadım , tepe kesme işlemi ne zaman yapılmalı, bir kökten 5-6 çiçek açmış olanlar tepe kesme işlemi yapılmış olanlar mı ? yani tepe kesmeden tek kökte yine 5-6 kandil çiçek olur mu ? İşlemin zamanı ve yapılışıyla ilgili bilgi rica ediyorum, daha önceden yazılmışsa lütfen okuyanlar mesaj nosu versinler ...Saygılarımla...
sn kana06, Forumda başka yerde lisianthus bilgisini bulamazsınız. Bu başlıkta baş taraftaki mesajlarda epey bilgiler verilmişti. Tepe kırılırsa yaprakların koltuklarından dallar çıkar ve her dal bir çiçek sapıdır. bu sapın ucunda da 4-5 çiçek yapar. önce alttaki çiçekler açar en son uçtaki çiçek.

Tepe kırma işlemi fide uzamaya başlar ve 8-10 cm olunca bitkide 2-3 ÇİFT yaprak kalacak şekilde üstü koparılır. Kolay gelsin

Ayrıca, Yanlış anlama olmasın 1No lu gübre şimdi eritilip verilecek, 2No lu gübre daha sonra 10 gün aralıklarla ve verilecek ve 2 no lu gübre fazla olduğu için 10 litre suda eritilecek.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön