View Single Post
Eski 01-05-2013, 18:37   #347
omercetin78
Yeni Üye

omercetin78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2013
Maydanoz Yetiştirme

Maydanoz yetiştirmede ilk teşebbüsüm biraz başarısız oldu. Tohumdan mı yoksa bizim ilk deneyimimiz olmasından mı kaynaklandı kesin bilmiyorum Ama tekrar denemeye karar verdik.

Kısa süre evvel annem pazardan açık maydanoz tohumu almış. Saksıya bu sefer daha bir özenle diktik o tohumları. Tohumların üzerine ise çok az toprak serptik.

21 Mart'ta diktiğimiz hâli...

Diktikten sonra günlük sulamaya geçtim. Sabahları yapılacak olan sulamanın daha faydalı olacağını okumuş ve duymuştum. O yüzden sabah 7-8 arasında sulamayı yapıp evden çıkıyordum. Tabi saksı balkonda duruyor. Sabah güneşi tam olarak balkona vurmakta. Bunun da maydanoza faydası vardır elbet. Şu an da günlük sulamaya devam ediyorum. Bu şekilde yaptığımız sulama sonucunda 9 Nisan tarihinde maydanozlar toprağın üzerinde belirgin halde gözükmeye başladılar...

Sulamaya ara vermeden aynı şekilde devam ettik. Ve şu an itibariyle maydanozlarımın durumu şu şekildedir. Bu sefer bu işi başardım sanırım

İnsan, kendi ektiği bir bitkiden verim alınca çok mutlu oluyor. İnşallah bundan da daha iyi verim alıp faydalanırız. Bu siteden faydalanacağımı da tahmin ediyorum.

NOT: Bu ektiğimiz maydanozlar zannediyorum ki frenk maydanozu olarak geçiyormuş. Herhalde en iyi cevabı büyüdükleri zaman alacağız. Eski ektiğim maydanozlar böyle değildi, daha farklıydı. Bunlar biraz değişik diğerlerine göre...

Düzenleyen omercetin78 : 01-05-2013 saat 19:45 Neden: yeni bilgi
omercetin78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön