View Single Post
Eski 30-04-2013, 11:57   #25
futuuu
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Merhaba sayın üyeler. Aranıza Konya'dan katıldım. Bu forumu 2011 yılından bu yana takip etmekteyim. Meramıma gelince, tabi ki tavsiyeleriniz. Ben de geleceğe dönük yatırım olarak kerestecilik amaçlı ağaç dikmek istiyorum. Planım ise şu şekilde; her sene belirli bir m2 alanı ağaçlandırmak ve ilk diktiklerim kesimlik hale gelene kadar buna devam etmek. Sonra kesilenlerin yerine yenilerini dikerek süreklilik elde etmek. Yani her sene ya da iki senede bir hasat kaldırmak gibi bir şey. Bir nevi benim ileri yaşlarım ve oğlumun geleceği için yatırım. Tabi ki doğa ve ağaçlarla uğraşmayı gerçekten çok seviyorum. Tavsiyelerinize ihtiyaç duyduğum konu ise dikilecek ağacın türü. 20 yıl kadar her yıl ya da iki yılda bir 2500 m2 alanı ağaçlandırmayı düşünüyorum yani 20 yılda kerestelik duruma gelebilecek kerestelik ağaçlarla ilgili tavsiyelerinize ihtiyacım olacak. Kavak konusuyla çok ilgilendim, gerek devletten arsa kiralama, gerekse kendi tarlamızda bu işi gerçekleştirmeyle ilgili çok araştırma yaptım, hatta Sakarya'da bulunan kavakçılık enstitüsüyle temasa da geçtim ama kavakçılık gerçekten zor ve bizim bu tarafta pek mümkün görünmüyor (iklim, sulama) ve bir de bakım meselesi var tabi. Kavak çok bakım isteyen bir ağaç ve ben çalışan birisi olarak ne yazık ki gereken bakımı yapabileceğimi zannetmiyorum. Özet olarak kavak, iklim ve yetişme şartları, kereste değeri, bakım giderleri yüzünden pek cazip gelmemekte. Benim aklımdan geçen ağaçlar meşe, köknar gibi kerestesi değerli, beklendiği zaman yatırıma değecek, sulama dışında nispeten daha az bakım gerektiren (acaba öyle mi?) ağaçlar. Acaba sizler ne dersiniz? ortalama 20 yılda kerestelik duruma gelebilecek, kerestesi değerli ağaç türü olarak bana ne önerebilirsiniz?

Bir de arazimden bahsetmek istiyorum. İlk başta kendi köyüm yakınlarında (konya - akörenkışla köyü, obruk mevki) devletten arsa kiralamak istedim ama bizim bölgemizde sulama büyük sorun, sondaj yasak, yağış ise yetersiz. Sulak alanlarda arsa kiralamak ise bürokrasi ve sistemin işleyişi yüzünden neredeyse imkansız. Söz konusu arazi önce yerel halka önerileceği için değerli bir sulak araziyi size bırakmaları imkansız. Babamın sondajlı 50 dönüm (konya dönümü, 1 dönüm = 2500 m2) tarlası var ve bir kısmını bana tahsis edebileceğini söyledi. Benim planım deneme için bir dönüm dikim yapmak ve eğer fidanlarım tutarsa her yıl bir dönüm ağaçlandırmak.

Evet arkadaşlar, uzun da olsa umarım meramımı anlatabilmişimdir. Şimdi can kulağıyla tavsiyelerinizi bekleyeceğim ve karar kıldığım ağaç konusunda orman müdürlüğü, ziraat fakültesi ve diğer yardım alabileceğim her yerden teknik destek alacağım.

Herkese saygılar ve sevgiler.

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön