View Single Post
Eski 07-06-2007, 13:03   #6
Faruk Tuzcuoglu
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Moso Konusunda Neden Hala Kararsizim ?

Uluslararası platformlarda bile Moso (Philostachys Pubescens) bariz bir şekilde ön plana çıkarılırken, ona dünyada yer beğenilirken ben hala kararsızım.

"Clumper" Yayılmacı olmayan küme köklü tür bambuların daha hızlı gelişebilme yetenekleri sonucu daha kısa sürede hasat alınabiliyor. Bu sene çıkan yeni bir bitki ertesi mevsimde olgunlaşıyor, kamışın duvarları olgun kalınlığa ve sertliğe ulaşıyor.

"Runner" lar da bu durum böyle değil. Bir kamışın olgunlaşması daha yavaş oluyor ve kamış iki senede olgunlaşabiliyor.

Zaten yazmıştım.

Bu durum aslında bitkilerin gelişebildikleri güneşli gün sayısına ve sıcaklığa da bağlı.

Bütün bu soruları cevaplarını bulabilmek için Moso hakkında nokta odaklı araştırma yapıyorum. Diğer taraftan da dediğim gibi çin de daha ucuza Moso tohumu arıyorum.

Diğer yandan eskiden hazırladığım bambu listelerine bakıyorum.
Hep ayırmışım.
Tekstil için olanlar,
Kağıt sanayii için olanlar,
Kamış olarak kullanılacak olanlar,

Bunları size tercüme etmem lazım ama zamanım az.

Moso gerçekten güzel fiziği ve zahmetsiz yetiştirilmesi ile hepinizin gözüne girmiş haklı olarak. Ama ben diyorum ki, madem ki moso alacağız ve menşei şahadetnamesine 200$ ödeyeceğiz, yanında başka türler de getirelim.
En azından benim niyetim Moso ile sınırlı değil.

Örneğin benim çimlendirdiğim DENDROCALAMUS STRICTUS çok ilginç ve tam Türkiye nin sicak bölgelerine göre bir bitki.

Bir kere Runner değil. Çok sert bir odunsu yapıya sahip (Stone Bambu, Male Bambu, Calcuta Bambu) da deniyor. 13 cm çap 18 m boy yeterli bence.
Ama en büyük özelliği çöl ve yarı çöl şartlarına bile dayanıklı olması.
Karaburun - Çeşme için düşünülebilir çünkü ancak -1C lere kadar dayanıklı.

Bunun dışında -5 ve -7 lere dayanan güzel türler var. Tabii -17 lere dayananların içinde de çok güzel türler var.

Bir de şöyle bir durum var :
Beğendiğiniz her bambunun ha deyince tohumu olmuyor. Bazılarının da hiç olmuyor. Yine piyasaya bağlıyız ya da fidan getirteceğiz..

Daha sonra bunların da ayrıntılarına gireceğim.
Bilgi hırsızlığı derken kendinize haksızlık ediyorsunuz Cemal bey.
Keşke sizin gibi 200 - 300 tane bilgi hırsızı olsa da uygulasa ve
gönlümm rahatlasa.

sevgi ve saygılar,
Faruk

Düzenleyen Faruk Tuzcuoglu : 09-06-2007 saat 12:56
Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön