View Single Post
Eski 29-04-2013, 11:27   #52
ezgigül
Ağaç Dostu
 
ezgigül's Avatar
 
Giriş Tarihi: 01-02-2012
Şehir: ISPARTA
Mesajlar: 143
Ben bir Ispartalı olarak güller diyarında yaşamaktan ve gül ürünleriyle uğraşmaktan çok mutluyum. GÜLHANE adında bir gül ürünleri dükkanımız var.

Bahar geldi,bahçelerin gülle dolma vakti de geldi. Gül ürünü satan her dükkanın önünde 5er 10ar gül fidanı var. Bu yıl bir değişiklik yapın,bahçelerinizi Isparta gülleriyle şenlendirin.

Isparta gülünün diğer güllerden farkı nedir derseniz: Isparta gülü yağ gülüdür. Bu yüzden de sıcağa pek dayanıklı değildir. Katmerli yapraklı, açık pembe renkli, keskin kokulu ve çok dikenlidir.
Mayıs gibi bolca çiçeklenir, bahçenizi mis gibi bir koku kaplar...

Isparta gülünden elde edilen hammadenin çoğu parfüm ve kozmetik sanayinde kullanılır. Gül suyu, gül kremi ve diğer gül ürünleri de bakımlı bayanlara ve beylere doğanın bir hediyesidir. Gül reçelinde yaprakları ve gül lokumunda da esansı ve yaprakları kullanılır. Gül sabunu yapımındaysa gül dallarının yakılmasıyla elde edilen külden yapılan kül suyu kullanılır.

Yani gülün yaprağını yedik, dalından sabun yaptık, suyuyla cildimizi temizledik, kremiyle nemlendirdik, parfümüyle ya da yağıyla mis gibi kokulandık, bahçemizdeki güllere bakıp gözümüzü gönlümüzü şenlendirdik, ürünlerini satıp geçimimizi de sağladık... İşte mutlu bir gün...


Düzenleyen ezgigül : 29-04-2013 saat 13:31
ezgigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön