View Single Post
Eski 28-04-2013, 22:57   #36
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Vebde şöyle bir dökümana rastladım:

''Bu konuyu bir bilene sordum ve aldığım bilgileri sizinle paylaşmak için bu sayfayı hazırladım. Aşağıda yer alan bilgileri veren Ziraat Mühendisi Sayın Mine Pakkaner’e çok teşekkür ederim.

TESBİH AĞACI
2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun, tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır. 48 saat suda bekletin süzün ve kullanın. Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.''

Ev Yapımı Bitki Hasere İlaçları » Bitki Koruma

.
Sayın Mine Pakkaner, 2.5 litre suya 1 kg tesbih ağacı tohumu koyun diyor..Ben zeytinlerimi ilaçlamak için 150 litre kadar su kullanıyorum..Neem tohumu ilacı ile bunu hazırlamam için takriben 40 kg tesbih ağacı tohumu bulmam gerek..bu mümkün değil..

Diğer yandan sayın denizakvaryumu'nun bir mesajında şöyle denilm iş:

''...Bu gibi deneyler bazı sentetik haşere ilaçlarına karşı, kolay hazırlanan, ucuz ve zehirsiz bir alternatifin mümkün olduğunu gösterir. Örnek olarak, Nikaragua'da çiftçiler, bir litreye 80 gram olarak, dövülmüş neem tohumunu suda karıştırıp 12 saat bu karışımı bekletip tohumları ayıklarlar. Sonra bu karışımı mahsüllerinin üzerine püskürtürler.

Azadirachta indica -Neem Ağacı (Yalancı tespih ağacı)

Bu tarife göre benim tüm zeytinlerimi ilaçlamam için 12 kilo tesbih ağacı tohumu yeterli..

Mine Hanım ile sayın denizakvaryumu'nun verdiği tarifler çok farklı ölçülerde..
Hangisi daha uygun, bilemiyorum..kafam karışık..

Mine Hanım ayrıca sadece tohumları kullanın, ''yaprak ve kabukları içine koymayın'' diyor, ama tam tersine Azadirachtin'in tesbih ağacının yaprak, kabuk ve tohumlarından elde edildiğini belirten kaynaklar da var:

Orgder - Organik rn reticileri ve Sanayicileri Dernei

Bu konularda tam karar veremiyorum..
Hangisini uygulamak daha uygun, bilemiyorum..
Tespih ağacından ilaç yapıp kullananlar deneyimlerini yazarlarsa sevinirim.

Düzenleyen pria : 28-04-2013 saat 23:34
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön