View Single Post
Eski 24-04-2013, 19:20   #46
durdu
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selamlar,
Geçen yıl kasım ayından itibaren suda biraz beklettiğim üç gün kadar bademlerimi kasımda direk olarak saban çekilmiş toprağa bademlerin sivri ucu toprağa girecek şekilde diktim üstünede bademin boyunun iki katı kadar toprakla örttüm. kasım ayında diktiğim bademler mart ayı sonuna doğru çıkmaya başladılar. tek korkum vardı soguk vurması şansımıza soguk olmadı.
1. bademleri benim arazime 500 metre uzaklıkta tarla kenarına dikilmiş badem ağaçlarından topladım ( nedeni ormancı arkadaşımız önerdi mümkünse aynı bölgenin ağaçlarından olsun adapte olmuştur bölgeye diye)
2. suda beklettim çünkü boşmu dolumu diye hemde şişerek kabuğu daha çabuk kırılsın diye.
3. bademin tohumundan ürettim çünkü suyumuz yok kıraçta badem yetiştireceğimiz için. bölgemizde yıllık yağış 300mm ile 600mm arası yağış var. verilere göre ağacın olabilmesi için yeterli bir yağış miktarı.yerli çeşit yetiştirmek istiyorum.
çünkü bu bölgede yabancılar olurmu bilmiyorum ve su istiyor ticari olabilmesi için.

bildiğim kadarıyla cekirdeği aynı olan meyveler bademe aşılanabiliyor. ( şeftali, erik, kayısı)
bademlerim şuan bir karış ve ben her gün inip bakıyorum ve diblerindeki otları temizliyorum umarım kurutmadan büyütebilirim.
saygılarımla,

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön