View Single Post
Eski 06-06-2007, 14:52   #12
Faruk Tuzcuoglu
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Dışarıdan getirilen bazı türler, bölgenin kendi ekolojisi için oldukça büyük problemlere yol açabiliyor. Avustralya'da bu çok sık karşılaşılan bir problem. Avrupa'dan getirelen tavşanların endemik bir çok soğanlı bitkiyi veya kedilerin küçük kemirgenleri yok ettiğini, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını duymuştum. O yüzden runner türlerde çok dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Kaş yapalım derken...
Ben şahsım adına mosoları poşette yetiştiriyorum, çünkü yerim orman yanı ve ipin ucu bir kere kaçarsa bir daha yakalamak çok zor olabilir.

Benim aklıma gelen diğer bir çözüm ise, moso veya runner yetiştirilen alanların etrafını JCB ile kazdırarak 1m derinliğinde 1 m genişliğinde hendekler oluşturmak. Böylece mosoların rizomları bu hendekleri aşamayacaktır diye düşünüyorum. Tabi kesin emin olabilmek için denemek lazım.
Sayın TODOR kardeşim,
Konuyu çok güzel değerlendirmişsiniz.

Ben de tıpkı Okaliptus gibi, Australya'nın doğal bitkisi olan
Melaleuca quinquenervia örneğini vereceğim.Bu bitki ABD de 50 sene içinde yerli türleri yok ederek Florida nın Florasında yara açmış bir ağaç türü.
Merak edenler için ingilizce geniş yazı....
http://plants.ifas.ufl.edu/melainv.html

Benim derdim yayılmacılık değil, diğer türleri YOK EDİŞ. Bu tüm ekolojik sistemi sarsabilecek bir olay. Karaburun'da Zeytin ağaçlarının yok olduğunu düşünmek bile istemem. Ama Tokat'ta zaten ormanını yitirmiş ortam için kurtarıcı olabilir.
En azından EROZYON u engellediğini varsaysak yine yeter, çünkü oraları topraklarını da kaybediyor.

Diğer yandan asıl korkulacak şey bitki değil, insan dır. Bambular kontrolsuz ve bakımsız brakıldığı zaman tahribat yapıyor. Yoksa bir kökün senede iki sefer ikişer filiz verdiğini varsayarsak bunları kontrol edebiliriz. Filizler oldukça yumuşak bir yapıya sahip ve elle kesilebiliyor. Filiz kesildiğinde buyume de kesiliyor.

Sayın TODOR un önerdiği önlem etkili olabilir. İyi bir fikir, havada geçme gibi bir yeteneği olmasa gerek. 5 cm yükseklikteki bariyeri aşabiliyormuş ama.

Gelen özel mesajlardan da bu işi yapmak istiyenlerin çok olduğunu gösteriyor.

Yapacaksak ne yapacağımız konusunda biraz daha bilgilenmek zorundayız.
Bambuların hangi türleri hangi amaçlar için yetiştirilir? (Veritabanında var aslında.) Ona göre ne ekebileceğimize karar verebiliriz. Tabii bu arada piyasada
bulabileceğimiz tohumlar da bunu tayin edecek. Fidan konusu ayrı.

Genelde Bambular üç ana amaç için yetiştirilir.
1- Kağıt sanayii için,
2- Tekstil sanayii için, (Antibakteriyel iplik ve kumaş)
3- Yapı ve dekorason için.
Tabii asyada yiyecek sanayii için dev boyutlarda üretiliyor.

Birkaç yazı daha yollayacağım bu konuda. Ondan sonra daha iyi karar veririz.

Bir de sayın TODOR dan bir isteğim var. Mademki yöneticimiz....
Bambu konusu başlıbaşına önemli bir konu ve pek kısa olmayacak..

BİTKİ DÜNYASI dizininin altına
"BAMBU" diye bir alt dizin yaratılmalı.

Bu önerimi dikkate alırsanız sevinirim, çünkü kendi yazımın bile bu sohbet dizini altına atıldığını uzun süre farkedemedim. Yani biz burada tartışırız da kimselerin haberi bile olmaz. ÖNLEM LÜTFEN...
Kendi sesimizle yanıp kül olmayalım...

Sevgi ve saygılarımla,
Faruk tuzcuoğlu
0533 456 67 95

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön