View Single Post
Eski 05-06-2007, 23:08   #66
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sarkan petunyaları daha bol sulamak gerekiyormuş. (Evbahçe dergisinin haziran ayında yazıyordu) Ve çiçek açan bitkiler için olan besinlerden vermek gerekiyormuş. Solan çiçekleri kesin yazıyordu. Aslında mantıklı ben sadece kuruyan çiçeğin başını alıp tohum kısmını bırakıyordum petunyalarda. Ama bitkiler tohum oluşturmak için çok enerji harcarlar. Dergiyi okuyunca mantıklı geldi. İndirdim sarkan petunyamı tek tek kestim tohum dallarını. (Bir saksıda topladım ama dalında kurumadan tohum olur mu bilmiyorum. Olmazsa yaz sonuna doğru açanları bırakırım üzerinde tohum için.) Sonra bir numara büyük saksıya geçirdim. Yanmış koyun gübresini karıştırdım toprakla. Bol suluyorum iki gündür. Durumu iyi ama istediğim gürlüğe ulaşmadı henüz.
Üzerinde değilken tohuma dönüşmez bildiğim kadarıyla.

Solan çiçekleri koparmanın bir de şu nedeni var: Bitkinin zaten çiçek açmaktaki amacı üreyebilmek. Tohum yapmasına izin vermediğimizde daha çok çiçekleniyor, daha çok tohum yapıp daha çok üreyebilmek için. Bazen düşününce canice geliyor ama
Sebzelerde de bu uygulanıyor. Toplandıkça yenisini veriyor. Oysa ilk ürün üstünde bırakılsa devamlı vermez.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön